Przejdź do treści

Zagrożenie pożarowe w Polsce. Kiedy pojawi się deszcz?

W większości Polski mamy wysoki stopień zagrożenia pożarowego w lasach. Po lutym, w którym było bardzo dużo opadów deszczu, nadszedł marzec. A wraz z marcem skończyły się znaczące opady deszczu. Niestety nie widać ich do końca miesiąca.

Opady deszczu w pierwszej połowie marca

Od początku marca w Polsce mieliśmy pogodę wyżową. Charakterystyczny dla niej był brak opadów lub opady mało znaczące oraz duże wahania temperatur między dniem a nocą. W nocy często temperatury spadały poniżej zera. W dzień rosły nawet powyżej dziesięciu stopni. Umocnione wyże stacjonowały nad Europą, odpychając niże atlantyckie, które kierowały się na północ.

NA poniższej mapie widać, że opady pojawiły się na wschodzie, krańcach zachodnich i południu. Ale sumy opadowe naprawdę niskie. Na północy oraz w centrum przez cały marzec nie spadła kropla deszczu.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie sumopmar.jpg
IMGW

Brak opadów i wzrastające zagrożenie pożarowe.

Z tego też powodu wzrasta zagrożenie pożarowe. Dziś w większości Polski jest najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Co widać na poniższej mapie. Jedynie na północnym zachodzie oraz południowym zachodzie sytuacja jest lepsza. Jednak też będzie się stopniowo pogarszać.

Jak opisuj mapę IBL: Mapa prezentuje aktualne wartości wilgotności ściółki, wpływającej na jej zapalność oraz będącej podstawą wprowadzenia okresowego zakazu wstępu do lasu (wartość przez pięć kolejnych dni o godz. 9:00 poniżej 10%)
oraz szczegółowe dane o wartościach parametrów meteorologicznych służących do ustalania zagrożenia pożarowego lasu dostępne tutaj

Bez szans na deszcz do 27 marca

Spoglądamy zatem w kolejne dni i spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy i kiedy pojawi się deszcz. W tym momencie nad Europą dominują kolejne wyże, które połączą się w jeden: Peter. Do 27 marca niestety nie ma większych szans na żadne opady. Pogoda słoneczna. Bezchmurna.

Osłabienie wyżów po 28 marca – możliwe opady

Dopiero 28 marca widać osłabianie się blokady wyżowej. Pojawią się fronty atmosferyczne. Jednak nie przyniosą znaczących opadów. Raczej miejscowe i zanikające. Większa szansa na deszcz na zachodzie i południu Polski. Pamiętać należy, że to prognoza na odległy termin i wszystko może się jeszcze zmienić.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie overview_20220318_12_264-1024x785.jpg

Powrót wyżów po 30 marca

Po 30 marca znów powrócą wyże nad Europę Środkową, tworząc blokadę, która osłaniać będzie nas od niżów i frontów atmosferycznych z nimi związanych. Jest to prognoza modelu GFS. Zobaczymy, jak będzie ona wyglądała za kilka dni. Naszym zdaniem jednak nie wygląda to dobrze. Deszczu brakuje i nic nie wskazuje, aby pojawiła się potrzebna ilość w marcu.

Inne wiadomości