Przejdź do treści

Załamanie pogody i ochłodzenie. Front związany z niżem Quella przyniesie deszcz i burze.

Niż Quella i system frontów

W środę wieczorem nad Morzem Północnym można zaobserwować dość płytki niż, w którego centrum ciśnienie spadło do 1008 hPa. Niż ten został nazwany mianem Quella. W kolejnych godzinach będzie bardzo powoli przesuwał się nad południową Norwegią, Szwecją przez Morze Bałtyckie aż do Estonii. Wraz z tym niżem będzie przemieszczał się system frontów atmosferycznych – front ciepły oraz front chłodny. Ten front chłodny już jutro zacznie psuć nam pogodę.

Załamanie pogody za sprawą frontu chłodnego

Reklama

Scenariuszy sytuacji związanych z tym frontem chłodnym jest kilka. Jeden z nich zakłada powstanie za tym frontem chłodnym frontu wtórnego, na którym pojawią się burze oraz komórki konwekcyjne. Pozostałe zakładają przejście jednego frontu oraz konwekcję wenątrzmasową.

Generalnie załamanie pogody zacznie się już w czwartek w godzinach przedpołudniowych. Wąska strefa opadów związana z tym frontem atmosferycznym będzie wkraczać od północnego zachodu Polski i wędrować powoli na południowy wschód. Strefa opadów będzie wąska, ale opady mogą być intensywne, ponieważ będą związane z konwencją.

Załamanie pogody – Możliwe burze

Reklama

Możliwe jest powstanie burz. Niektóre z tych burz mogą być gwałtowne. Największa szansa na powstanie burz jest jednak we wschodnich Niemczech i w Czechach oraz na zachodzie i południu Polski. Model UM sugeruje powstanie burz na północnym wschodzie Polski.

Będziemy informować o sytuacji burzowej już w dniu jutrzejszym w naszym raporcie pogodowym. Front atmosferyczny z biegiem godzin będzie przesuwał się na południowy wschód Polski. W piątek po południu powinien już opuścić granice Polski.

załamanie pogody, załamanie pogody,ochłodzenie

Ochłodzenie po przejściu frontu

Front chłodny będzie oddzielał ciepłe powietrze, które będzie wypierane poprzez chłodniejsze, napływające z północnego zachodu. Niestety czwartek będzie ostatnim ciepłym dniem w najbliższym czasie. Przed południem w czwartek (przed czołem frontu) temperatury będą oscylowały w granicach 16 do 20 °C. Jednak zaraz po przejściu frontu ochłodzi się do ~10 °C. W piątek za frontem atmosferycznycm będzie już zdecydowanie chłodniej. Temperatury nie przekroczą 12 °.

załamanie pogody

Reklama

Wiatr będzie słaby i umiarkowany.

Wiadomości.

Reklama