Przejdź do treści

Załamanie pogody na wschodzie Polski. Analiza Jarosława Turały

Załamanie pogody na wschodzie Polski. Analiza Jarosława Turały

Załamanie pogody na wschodzie Polski. Analiza Jarosława Turały

Fanpage autora postu

Załamanie pogody

Reklama

Pewnie Wielu z Was słyszało o możliwości wystąpienia tej nocy oraz jutro w ciągu dnia opadów śniegu o umiarkowanej sile. Tak. Tym razem dość szeroka strefa opadów przede wszystkim śniegu wejdzie (już weszła) od strony południowo-wschodniej.

SYTUJACJA BARYCZNA

Polska znajduje się w oddziaływaniu płytkiego klina wyżowego ośrodka znad Białorusi. Jednak nad zachodnim wybrzeżem Morza Czarnego widać górny wyż z postępującym w naszym kierunku wspomnianym wcześniej frontem atmosferycznym, który będzie przemieszczał się ze wschodu na zachód.

OPIS SYTUACJI

Reklama

Nie tylko niże Genueńskie przynieść potrafią nieco intensywniejsze opady deszczu lub śniegu. Tym razem strefa opadów o charakterze umiarkowanym / wielkoskalowym powinna pojawić się najpierw od Lubelskiego / północy Podkarpacia, następnie sięgając Świętokrzyskie, północną Małopolskę, południe Mazowieckiego wkraczając około północy nad woj. Łódzkie.

Opady do rana mogą dosięgnąć południowej części woj. Podlaskiego.
Należy zaznaczyć, że w obliczu temperatur rzędu -1 / 2 stopni przy powierzchni gruntu, oraz nieco wyższego położenia izotermy zerowej (przede wszystkim na południu Polski) śnieg będzie się lepił i wiązał w większe struktury.

Rano niektórzy obudzą się w bajkowym świecie lepkiego śniegu i błota pośniegowego. Na drogach będzie ślisko, szczególnie w tych regionach, w których nocą tyle napada, że samochody nie zdążą tego rozjeździć.

Reklama

Na zachodzie kraju nieco cieplej – mogą powstać mgły i zamglenia, które mogą lokalnie marznąć powodując śliskość nawierzchni. Nie jest wykluczone pojawienie się mżawki, ale regionalnie – marginalnie.

To chyba tyle. Spokojnej nocy. Dzięki za cierpliwość i Uważajcie jutro na drogach :).

Opracował Jarosław Turała

Reklama

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama