Przejdź do treści

Załamanie pogody w Tatrach w ostatnich dniach

Załamanie pogody w Tatrach w ostatnich dniach.

Reklama

Zima w Tatrach w ostatnich dniach powróciła z pełnym impetem. Śnieg zasypał wejście do obserwatorium meteo na Kasprowym Wierchu, a zagrożenie lawinowe jest wysokie. Jak długo potrwa taka aura i czy można się spodziewać wiosny w górach?

załamanie pogody w tatrach, załamanie pogody w tatrach,tatrach
Tatry zimą / ShutterStock

Załamanie pogody w Tatrach w ostatnich dniach

W ostatnich dniach Tatrach przeszła jedna z największych śnieżyc w tym sezonie. Według danych IMGW-PIB, spadło tam około 30 centymetrów śniegu, a pokrywa śnieżna sięga już 2 metrów po polskiej stronie i 3 metrów po słowackiej. To oznacza, że w górach nadal panują warunki zimowe, podczas gdy na nizinach można już obserwować pierwsze oznaki wiosny.

Zimowe Tatry

Reklama

Taka sytuacja nie jest niczym nadzwyczajnym, ponieważ Tatry są najwyższym pasmem górskim w Polsce i charakteryzują się surowym klimatem. W szczytowych partiach gór temperatura może być nawet o 20 stopni niższa niż na nizinach, a opady śniegu mogą występować przez cały rok. W tym roku jednak zima w Tatrach jest wyjątkowo długa i mroźna, co może mieć wpływ na późniejszy rozkwit krokusów na tatrzańskich polanach.

Silny mróz w ostatnich nocach

Na Kasprowym Wierchu, gdzie znajduje się obserwatorium meteorologiczne IMGW-PIB, temperatura spadła do minus 15 stopni, a silny wiatr powodował, że odczuwalnie było blisko minus 25 stopni. Podczas zawiei śnieżnej drzwi do obserwatorium zostały do połowy zasypane śniegiem, co utrudniało pracę meteorologom. Zasypane drzwi do obserwatorium meteorologicznego IMGW-PIB na Kasprowym Wierchu w Tatrach.

Zagrożenie lawinowe

Takie warunki pogodowe stwarzają duże zagrożenie dla turystów i narciarzy, którzy wybierają się w góry o tej porze roku. W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego na pięciostopniowej skali. Oznacza to, że lawiny mogą zejść samorzutnie lub pod wpływem niewielkiego obciążenia, np. człowieka lub zwierzęcia. Lawiny mogą być duże i niebezpieczne, dlatego należy unikać stromych zboczy i przełęczy.

Reklama

Zagrożenie lawinowe wzrosło również w rejonie Babiej Góry, gdzie spadło około 20 centymetrów śniegu. Tam obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, co oznacza, że lawiny mogą zejść tylko pod wpływem dużego obciążenia lub w wyniku silnego nagrzania słońcem.

Jak długo potrwa taka zima w Tatrach?

W najbliższych dniach temperatura będzie się utrzymywać poniżej zera stopni, a opady śniegu będą nadal możliwe. Dopiero pod koniec tygodnia temperatura może wzrosnąć do kilku stopni na plusie, a opady zmienić się w deszcz. Jednak to nie oznacza końca zimy w górach, ponieważ kolejne ochłodzenia i opady śniegu są prognozowane na początku kwietnia.

Jeśli więc planujemy wyprawę w Tatry, musimy być przygotowani na trudne warunki pogodowe i duże zagrożenie lawinowe.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Efekt Jeziora / Efekt Morza. Czym jest to zjawisko? Jarosław Turała wyjaśnia. (lowcyburzpim.pl)

Reklama

Inne wiadomości

Reklama