Przejdź do treści

Zalania i podtopienia na Śląsku i Ziemi Łódzkiej. Podsumowanie.

Zalania i podtopienia na Śląsku i Ziemi Łódzkiej

Zalania i podtopienia na Śląsku i Ziemi Łódzkiej. Podsumowanie.
Fot: Brzeziny bez cenzury

Silne burze w ostatnich dniach sierpnia

W ostatnich dniach sierpnia tuż przed nadchodzącym ochłodzeniem w Polsce mieliśmy możliwie ostatnie w tym sezonie warunki do wystąpienia silniejszych zjawisk burzowych. 28 sierpnia silne burze występowały na poprzedzającej chłodny front atmosferyczny linii zbieżności wiatru. Wystąpiły dogodne warunki do rozwoju głębokiej konwekcji. Zgodnie z wydaną prognozą, już w godzinach porannych w kraju pojawiły się pierwsze burze.

Najsilniejsze zjawiska burzowe występowały głównie w obrębie pasa centralnego kraju, przemieszczając się z zachodu na wschód, wraz z nasuwającym się na tereny Polski frontem atmosferycznym. Burzom towarzyszyły nawalne opady deszczu oraz silne porywy wiatru. Główna aktywność burzowa miała miejsce na terenach Śląska. Zanotowano opady deszczu, które lokalnie wyniosły nawet 90mm! Intensywne opady wystąpiły również w Łódzkim, na Kujawach oraz na Mazowszu. Odnotowano 663 interwencje; najwięcej w województwie śląskim – 339, kujawsko-pomorskim – 128 i łódzkim – 74, interwencje w większości związane były z pompowaniem wody.

zalania i podtopienia, zalania i podtopienia,śląsk
Fot: Sieć Obserwatorów Burz, (raporty) Jura Sosnowiec

Zalania i podtopienia na Śląsku i Ziemi Łódzkiej.

Wskutek nawalnych opadów deszczu w wielu miejscach na Śląsku wystąpiły zalania i podtopienia. Jak poinformowała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, najwięcej zgłoszeń spłynęło z Sosnowca, Tych, Dąbrowy Górniczej i okolic tych miast. W niedzielę z samego Sosnowca i okolic strażacy otrzymali prawie 100 zgłoszeń do szkód po popołudniowych burzach. Bardzo szybko zalana została droga krajowa nr 86 w Sosnowcu, na wysokości ul. Daimlera, wskutek czego zablokowany został ruch, podobnie było na drodze S1 w Dąbrowie Górniczej. Powodzie błyskawiczne i zalania po nawalnych opadach wystąpiły również na terenie Katowic i Będzina oraz w wielu mniejszych miejscowościach na terenie Śląska i Ziemi Łódzkiej.

zalania i podtopienia, zalania i podtopienia,śląsk
Grafika: system raings via IMGW-PIB

Zalania i podtopienia na Śląsku i Ziemi Łódzkiej. Podsumowanie.

Służby kryzysowe wojewody śląskiego, w poniedziałkowym komunikacie podały, że najwięcej interwencji przeprowadzono na terenie Sosnowca – 76, pow. będzińskiego – 54, pow. zawierciańskiego – 43, Dąbrowy Górniczej – 40, myszkowskiego – 28. Większość interwencji związanych była z pompowaniem wody. Nawalne opady deszczu, które wystąpiły na terenie województwa łódzkiego, również przyczyniły się do powstania wielu zalań. Doszło do nich między innymi na terenie Wielunia, Kutna oraz w wielu mniejszych miejscowościach. Podczas ulew zalana została obwodnica Kutna, po której po przejściu nawałnicy ludzie pływali nawet pontonem. Mocno ucierpiała również miejscowość Brzeziny, która znajduje się w niecce, tam również zalane zostały ulice oraz piwnice i garaże. 

zalania i podtopienia, zalania i podtopienia,śląsk
Zdjęcie z raportów SOB. Dąbie

Opracowanie: Kacper Staszczyk

Doceniasz naszą pracę? Możesz nas wesprzeć bez rejestracji.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.