Przejdź do treści

Zielone niebo podczas przejścia derecho przez Sioux Falls w USA. Skąd bierze się zielony kolor podczas nadejścia burz?

Zielone niebo zostało zaobserwowane podczas przejścia derecho przez Sioux Falls w USA. Wielkie Równiny są często nawiedzane przez systemy burzowe. W dogodnych warunkach układy burzowe rozwijają się w systemy Derecho. Części Dakoty Południowej i Iowa, a także Nebraski, Minnesoty i Illinois, stanęły we wtorek w obliczu bardzo groźnego derecho. W wielu miejscach niebo zmieniło kolor na zielony. Co oznacza zielony kolor? Jak powstaje?

zielone niebo
(3) jaden 🥞 🍦 on Twitter: „The approach. @NWSSiouxFalls @keloland @dakotanews_now https://t.co/NOl35jIlpt” / Twitter

Zielone niebo w Sioux Falls

Reklama

We wtorek 05.07.2022 w mieście Sioux Falls, w Południowej Dakocie podczas przechodzenia rozbudowanej superkomórki burzowej niebo przybrało silnie zielony kolor. Na nagraniach i zdjęciach widać jak bardzo intensywny był to kolor. Wprowadził on w osłupienie nie tylko zwykłych obserwatorów, ale też meteorologów. Wcześniej ten wielokomórkowy układ burzowy z wykształconą strukturą Bow Echo pokonał aż 650 km i został sklasyfikowany jako Derecho. 

Kolor zielony podczas niektórych burz? Skąd się bierze?

Zielony kolor nieba jest wynikiem rozszczepiania światła słonecznego oświetlającego burzę. Taka barwa nieba zwykle świadczy o nadciąganiu potencjalnie niebezpiecznej komórki burzowej, w której występują obfite opady deszczu i dużego gradu.

Reklama

Uważa się, że duże krople deszczu i grad rozpraszają wszystkie oprócz niebieskich długości fal, pozwalając głównie niebieskiemu światłu przenikać przez i pod chmurą burzową. To dlatego silne burze mienią się niebieskim i granatowym kolorem.

Późnym popołudniem i wieczorem światło zdominowane jest jednak falami czerwono-żółtymi przez zachodzące słońce. Połączenie żółtego i niebieskiego światła tworzy zielone, chociaż eksperci w dziedzinie optyki atmosferycznej nadal mają pewne niepewności co do całego procesu.

zielone niebo, zielone niebo,derecho,zielony kolor
Twisted Sky Studio

Bardzo niebezpieczna burza w Sioux Falls

Dokładnie taka sytuacja miała miejsce wczoraj w Południowej Dakocie, kiedy Derecho uderzyło w miasto Sioux Falls. Niebo przybrało silnie zielony, wręcz niespotykany kolor. Superkomórce burzowej towarzyszyły wiatry o prędkości dochodzącej do 160km/h oraz grad bardzo dużych rozmiarów. Realna również była również możliwość zejścia tornada, Zostało wydane ostrzeżenie 4 stopnia w 5 stopniowej skali i mieszkańcy zostali poinformowani o konieczności schronienia się.

Reklama

Autor: Kacper Staszczyk i Paweł Błaszkowski

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama