Przejdź do treści

Zima nadchodzi. Opady śniegu 24/25 listopada coraz bardziej prawdopodobne.

Najnowsze prognozy stabilizują się. Co więcej, pokrywają ze sobą. Pojawienie się pierwszego większego incydentu zimowego coraz bardziej pewne. Pojawić się on ma nocą 24/25 listopada. Wiązać się on będą ze spadkiem temperatury oraz silnymi opadami śniegu i marznącego deszczu. Przyczyni się to do gołoledzi. To naprawdę ostatni moment, aby w spokoju zmienić opony na zimowe.

Opady śniegu od nocy z 23 na 24 listopada w większości prognoz.

Reklama

Zima coraz bliżej i coraz bardziej prawdopodobna. Prognozy obejmujące dni 24-26 listopada stabilizują się i pokrywają ze sobą. Już od 24 listopada nastąpi ochłodzenie. W dzień temperatura będzie poniżej zera. Incydent zimowy związany będzie prawdopodobnie z przechodzeniem niżu. Fronty z nim związane będą przynosić silne opady śniegu.
Modele wskazują, że padać będzie nie tylko śnieg. Padać będzie też deszcz. Marznący deszcz, który przyniesie oblodzenia we wschodniej i południowej części kraju. Może być naprawdę niebezpiecznie.
Jeśli te prognozy się sprawdzą, to będzie szczególnie niebezpieczna sytuacja dla kierowców.
Co więcej — ujemne temperatury spowodują, że krajobraz zabieli się na trochę dłużej. Model GFS nie przewiduje dużej pokrywy śnieżnej. Ale będzie biało.

Model ECMWF HRES pokazuje bardzo podobną sytuację. Silne opady śniegu i marzącego deszczu przechodzące przez południowozachodnią, centralną i północnowschodnią Polskę. Model ten przewiduje większy mróz, który wystąpi już 23 listopada i będzie trwać do 26 listopada. Prognozuje też większą akumulację śniegu. Miejscami do 10 cm białego puchu.

Reklama

Model Swiss widzi przejście niżu trochę inaczej. Ścieżka jego przejścia jest prognozowana bardziej w kierunku północnym. W tym wariancie silne opady śniegu dotkną zachód kraju. Natomiast na znacznym obszarze Polski występować będą marznące deszcze.

zima, zima,opady śniegu
Prognozy modelu SWISS na 26 listopada. Źródło: https://meteologix.com/

Prognozy długoterminowe — jak je odczytywać

Prognozy na więcej niż 24 godziny w przód należy traktować z ostrożnie. A już prognozy na wiele dni do przodu tym bardziej.
To co my zrobiliśmy, to przejrzenie wszystkich dostępnych modeli pogodowych. Następnie dokonaliśmy ich uśrednienia, dzięki czemu widzimy ogólny trend pogodowy na przyszłe dni. Prognozy będą się jeszcze zmieniać, ale my już jesteśmy przekonani, że po 23 listopada będzie i śnieg i mróz. Co jest jak najbardziej normalne o tej porze roku.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

W oddzielnym artykule odpowiadamy na ten temat.

Reklama