Przejdź do treści

Zmiana czasu na zimowy już dziś. Zmiany czasu jeszcze przez 5 lat.

W nocy z 30 na 31 października zmieniamy czas z letniego na zimowy. Cofniemy wskazówki o godzinę. Czas będziemy zmieniać jeszcze przez 5 lat.

zmiana czasu

Zmiana czasu na zimowy.

Już dziś w nocy z 30 na 31 października przestawimy zegary z czasu letniego na zimowy. Nastąpić to powinno o godzinie 3:00. Przestawiając na godzinę 2:00 zyskujemy dodatkową godzinę snu.

Ale powiedzmy sobie szczerze… Kto z nas wstaje specjalnie w nocy aby cofnąć wskazówki… Większość urządzeń elektronicznych automatycznie zmienia czas z zimowego na letni i z letniego na zimowy. O ile mamy odpowiednią opcję zaznaczoną. Najczęściej jest ona zaznaczona domyślnie.

Jednak zegary analogowe wolnostojące i montowane w urządzeniach wymagają zmiany ręcznej…

Reklama

Czas bedziemy zmieniać przez 5 lat.

Przez kolejnych pięć lat będzie obowiązywał czas zimowy i letni. Prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone przed pandemią.

„Prace związane z wydaniem nowego rozporządzenia mają zatem związek z nowym komunikatem Komisji Europejskiej ws. zmian czasu w latach 2022-2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie UE muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu”

poinformowała wiceminister Olga Semeniuk w komunikacie przesłanym do mediów.

Czy Polska może sama znieść zmianę czasu?

Jak zapewne wiecie, od dłuższego czasu panuje dyskusja na temat zasadności zmiany czasu. Wg. wielu opinii nie ma on uzasadnienia ekonomicznego. Harmonizacja czasy między krajami powoduje korzyści ekonomiczne. Co więcej takie zmiany wpływają negatywnie na nasze zdrowie.

Polska sama jednak zmian czasu nie może znieść. Z racji tego że obowiązują ją umowy międzynarodowe samowolna zmiana czasu spowodowałaby totalne zamieszanie chociażby komunikacyjne.
Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje dyrektywa unijna z 2000 roku regulująca zmiany czasu. Wg. tej dyrektywy wszystkie kraje UE muszą zmieniać czas jednocześnie wg. ustalonego harmonogramu.

Zmiana czasu

Prace nad zniesieniem zmiany czasu trwają w Unii Europejskiej od dobrych kilku lat. Wstępnie Komisja Europejska miała się tym tematem zająć w 2020 roku. Jednak tak się nie stało. Prace nad przyjęciem dyrektywy regulującej czas zostały wstrzymane ponieważ nie wszystkie państwa członkowskie zdążyły przesłać informację na temat swojego stanowiska w sprawie zmiany czasu (czy chcą, czy nie chcą, jeśli chcą to na jakiej zasadzie). W związku z tym brak wspólnego stanowiska zablokował na tą chwilę dalsze prace.

Inne wiadomości

Reklama