Przejdź do treści

Zmiana czasu w 2021. Czy trzeba zmienić czas na zimowy? Kiedy zmienić?

Mamy już połowę października. Za dwa tygodnie nadejdzie czas na zmianę godziny z letniej na zimową. I tu pojawia się pytanie: czy trzeba zmienić czas na zimowy? Jeśli tak to kiedy? Czy to już będzie ostatnia zmiana czasu?

Zmiana czasu
pexels/zdjęcie ilustracyjne

Zmiana czasu na zimowy. Czy jest w tym roku konieczna?

Reklama

Tak. W tym roku czas będziemy zmieniać w nocy z 30 na 31 października. Przestawimy wtedy wskazówki z 3.00 n 2.00 w nocy. Zyskamy wtedy dodatkową godzinę snu.

Zmiana czasu – regulacja. Czy Polska może sama znieść zmianę czasu?

Jak zapewne wiecie, od dłuższego czasu panuje dyskusja na temat zasadności zmiany czasu. Wg. wielu opinii nie ma on uzasadnienia ekonomicznego. Harmonizacja czasy między krajami powoduje korzyści ekonomiczne. Co więcej takie zmiany wpływają negatywnie na nasze zdrowie.

Reklama

Polska sama jednak zmian czasu nie może znieść. Z racji tego że obowiązują ją umowy międzynarodowe samowolna zmiana czasu spowodowałaby totalne zamieszanie chociażby komunikacyjne.
Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje dyrektywa unijna z 2000 roku regulująca zmiany czasu. Wg. tej dyrektywy wszystkie kraje UE muszą zmieniać czas jednocześnie wg. ustalonego harmonogramu.

Zmiana czasu

Unia Europejska zniesie zmianę czasu?

Prace nad zniesieniem zmiany czasu trwają w Unii Europejskiej od dobrych kilku lat. Wstępnie Komisja Europejska miała się tym tematem zająć w 2020 roku. Jednak tak się nie stało. Prace nad przyjęciem dyrektywy regulującej czas zostały wstrzymane ponieważ nie wszystkie państwa członkowskie zdążyły przesłać informację na temat swojego stanowiska w sprawie zmiany czasu (czy chcą, czy nie chcą, jeśli chcą to na jakiej zasadzie). W związku z tym brak wspólnego stanowiska zablokował na tą chwilę dalsze prace.

Obserwatorzy jednak są zdania że temat wróci i szybko zostanie dokończony. Dzięki czemu już nie będziemy musieli zmieniać czasu z zimowego na letni.

Reklama

Czy tak będzie? Zobaczymy.

Inne wiadomości

Reklama