W nocy z 28 na 29 października zmieniamy czas z letniego na zimowy. Cofniemy wskazówki o godzinę. I tu pojawia się naturalne pytanie: Czy to już będzie ostatnia zmiana czasu?
Zmiana czasu na zimowy.
W nocy z 28 na 29 października 2023 roku nastąpi zmiana czasu na zimowy. Oznacza to, że cofniemy zegarki o godzinę i będziemy mogli spać dłużej. Zmiana czasu ma na celu lepsze dopasowanie rytmu życia ludzi do cyklu światła dziennego i oszczędność energii elektrycznej. Jednak nie wszyscy są zwolennikami tej praktyki, która wprowadza zamieszanie w organizmie i harmonogramie. W tym artykule wyjaśnimy, jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie i bezpieczeństwo, oraz jak się do niej przygotować.
Ale powiedzmy sobie szczerze… Kto z nas wstaje specjalnie w nocy, aby cofnąć wskazówki… Większość urządzeń elektronicznych automatycznie zmienia czas z zimowego na letni i z letniego na zimowy. O ile mamy odpowiednią opcję zaznaczoną. Najczęściej jest ona zaznaczona domyślnie.
Jednak zegary analogowe wolnostojące i montowane w urządzeniach wymagają zmiany ręcznej…
Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?
Zmiana czasu zaburza nasz wewnętrzny zegar biologiczny, który reguluje cykl dobowy snu i czuwania, a także wiele innych procesów fizjologicznych i hormonalnych. Zmiana czasu oznacza, że musimy dostosować się do nowego rytmu dnia i nocy, co może być trudne dla naszego organizmu. Niektóre osoby mogą odczuwać zmęczenie, senność, drażliwość, bóle głowy, problemy z koncentracją, apetytem lub trawieniem. Zmiana czasu może również wpływać na naszą odporność i podatność na infekcje.
Zmiana czasu może być szczególnie uciążliwa dla osób starszych, dzieci, osób cierpiących na choroby przewlekłe lub zaburzenia snu. Dlatego ważne jest, aby zadbać o odpowiednią higienę snu i stopniowo przyzwyczajać się do nowego rytmu. Oto kilka porad, jak to zrobić:
- Staraj się kłaść spać i wstawać o stałych porach, najlepiej zgodnie z naturalnym cyklem światła dziennego.
- Unikaj używania urządzeń elektronicznych przed snem, ponieważ emitują one niebieskie światło, które hamuje wydzielanie melatoniny – hormonu snu.
- Zadbaj o ciemność i ciszę w sypialni, a jeśli to możliwe, używaj zasłon lub rolet zaciemniających.
- Unikaj kofeiny, alkoholu i ciężkich posiłków przed snem, ponieważ mogą one zakłócać jakość i głębokość snu.
- Staraj się nie drzemać w ciągu dnia, ponieważ może to utrudnić zaśnięcie wieczorem.
- Wykorzystaj dodatkową godzinę snu w nocy zmiany czasu na zimowy jako okazję do nadrobienia zaległości lub poprawy jakości snu.
Jak zmiana czasu wpływa na nasze samopoczucie i bezpieczeństwo?
Zmiana czasu na zimowy oznacza również, że dni będą krótsze, a noce dłuższe. To może wpływać na nasz nastrój i samopoczucie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Niektóre osoby mogą odczuwać spadek energii, motywacji lub nastroju, a nawet cierpieć na depresję sezonową. Aby temu zapobiec lub złagodzić objawy, warto zadbać o odpowiednią dawkę światła dziennego i aktywności fizycznej.
Zmiana czasu na zimowy może również mieć wpływ na nasze bezpieczeństwo, zwłaszcza w ruchu drogowym. Ponieważ będzie wcześniej ściemniać się, musimy być bardziej ostrożni i uważni na drodze, zarówno jako kierowcy, jak i piesi.
Czy Polska może sama znieść zmianę czasu?
Jak zapewne wiecie, od dłuższego czasu panuje dyskusja na temat zasadności zmiany czasu. Wg. wielu opinii nie ma on uzasadnienia ekonomicznego. Harmonizacja czasy między krajami powoduje korzyści ekonomiczne. Co więcej, takie zmiany wpływają negatywnie na nasze zdrowie.
Polska sama jednak zmian czasu nie może znieść. Z racji tego, że obowiązują ją umowy międzynarodowe, samowolna zmiana czasu spowodowałaby totalne zamieszanie, chociażby komunikacyjne.
Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje dyrektywa unijna z 2000 roku regulująca zmiany czasu. Wg. tej dyrektywy wszystkie kraje UE muszą zmieniać czas jednocześnie wg. ustalonego harmonogramu.
Unia Europejska zniesie zmianę czasu?
Prace nad zniesieniem zmiany czasu trwają w Unii Europejskiej od dobrych kilku lat. Wstępnie Komisja Europejska miała się tym tematem zająć w 2020 roku. Jednak tak się nie stało. Prace nad przyjęciem dyrektywy regulującej czas zostały wstrzymane, ponieważ nie wszystkie państwa członkowskie zdążyły przesłać informację na temat swojego stanowiska w sprawie zmiany czasu (czy chcą, czy nie chcą, jeśli chcą to na jakiej zasadzie).
W październiku 2021 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologi opublikowało komunikat, w którym napisało, że Unia Europejska zaleca krajom członkowskim stosowanie obecnych regulacji dot. czasu przez kolejne pięć lat. Oznacza to, że co najmniej do 2026 roku będziemy zmieniać czas tak, jak do tej pory.
Czy tak będzie? Zobaczymy.