Przejdź do treści

Zmiany w pogodzie od środy okiem Jarosława Turały

Dziś nie będę Was męczył żadnymi teoriami spiskowymi hahahahaha….Mam oczywiście nadzieję, że mnie z nimi nie kojarzycie. Bo jeśli tak, to się po prostu rozstajemy….W myśl słów piosenki Zenek Kupatasa – „Nie podoba się, to papa nara”

Zapraszamy na profil Autora: https://www.facebook.com/meteoexpert

Reklama

Pośmialiśmy się, a teraz troszkę powagi. Nadal w pogodzie ogólnie nic się nie zmieniło. Obszar wyżowy nie chce ustąpić. Na niebie sporadycznie występuje zachmurzenie i jest ono przede wszystkim wysokie. W profilu pionowym troposfery na dużej wysokości mamy nieco większą koncentrację wilgoci przy oczywiście znacznie niższej temperaturze. Sprzyja to powstawaniu chmur wysokich, składających się przede wszystkim z kryształków lodu dających niejednokrotnie zjawiska optyczne.

Zjawiska optyczne

Mamy słońca poboczne, łuki okołozenitalne i tak jak w przypadku tej pięknej fotografii Pana Adriana Piątka, który pochwalił się za pośrednictwem raportów Sieć Obserwatorów Burz , która przedstawia piękną i dość rzadko spotykaną iryzację. Krótko mówiąc jest to interferencja światła białego odbitego od pół lub przezroczystych powierzchni. Naprawdę gratuluje uchwycenia tego typu zjawiska. Kiedyś nawet samemu mi się udało takie coś „ogarnąć”, ale to było bardzo dawno.

Zmiany w pogodzie

Reklama

Wracając do sytuacji barycznej, powoli i sukcesywnie zacznie się to wszystko zmieniać. Otóż na zachodzie (zaznaczyłem), jest widoczna strefa zbieżności, na której występuje głęboka konwekcja (tworzą si chmury burzowe). Będzie ona powoli i sukcesywnie zbliżać się coraz bliżej naszego kraju. Ponieważ przypomnę, że mamy nadal pole wysokiego ciśnienia oraz jesteśmy w osi klina wyżowego w polu geopotencjału, to takie przedarcie się szybkie do nas wcale nie będzie takie proste, jakby się mogło wydawać.


Deszcz i burze

Pogłębiająca się zatoka od północy kontynentu sprawi, że już za dwa dni do Polski północnozachodniej zbliży się front i nawet nie jest wykluczone, że pojawi się na nim jakiś płytki, niewinny ośrodek niżowy. Ponieważ tuż za linią frontu już czeka kolejny układ wysokiego ciśnienia, to zdarzy się, że dość niemrawy front ze linią zbieżności nieco nabierze rozpędu i nocą z wtorku na środę oraz we środę ten miły „HappyMeal” przejdzie przez Polskę dając opady burze. Na tę chwilę trudno jeszcze wyrokować, co się i gdzie się…., ale opady tak czy siak się pojawią.

Wydaje się, że po tej chwilowym deszczowym „kabarecie” wróci wyżowa i w marę stabilna pogoda

Reklama

Autor: Jarosław Turała

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inne wiadomości.

Reklama