Przejdź do treści

Zorza polarna była widoczna w ostatnich nocach między innymi nad Polską i Litwą! Zobacz zdjęcia.

Zorza polarna widoczna była w Polsce. Nocą z 26 na 27 oraz 27 na 28 lutego można było ją zaobserwować z terenu praktycznie całej Polski. Widać ją było bardzo dobrze gołym okiem w Polsce północnej oraz centralnej. Na pozostałym obszarze potrzebne było dłuższe naświetlanie. Ale efekty były piękne.

Zorza polarna była widoczna w ostatnich nocach między innymi nad Polską i Litwą! Zobacz zdjęcia.
Fot. Tato Astronom (1) Facebook

Zorza polarna nad Polską – przyczyny

Reklama

Jak wspominał Karol Wójcicki na swojej stronie ” Z głową w gwiazdach”:

Z głową w gwiazdach | Facebook

Silna burza magnetyczna wywołana została przez uderzenie gęstego i szybkiego wiatru słonecznego pochodzącego z kombinacji równikowej dziury koronalnej na Słońcu i koronalnego wyrzutu masy (CME). Obłok cząstek o prędkości przekraczającej 700 km/s i parametr Bz osiągający w porywach -20nT skutkowały trwającymi całą noc silnymi zorzami polarnymi na dużych i średnich szerokościach geograficznych.
Tej zimy spędziłem już blisko 2 miesiące na dalekiej północy ale takich warunków dawno nie mieliśmy. W efekcie zorze polarne można było obserwować nie tylko w całej Skandynawii (włącznie ze świetną widocznością w Danii!), ale też w północnej Polsce co wyraźnie było widać

Podsumowując – zorza pojawiła się nieco z zaskoczenia. Warunki na początku nie wskazywały na burzę magnetyczną, która zapewni nam takie widoki. A jednak.

Reklama

Kolejnej nocy mimo osłabienia parametrów zorza znów się pokazała nad Polską. Mogliśmy obserwować ją w wielu miejscach.

Obserwacje zorzy w Polsce

Naszą grupę, jak i inne o tematyce astro i meteo zaczęły zalewać zdjęcia od obserwatorów, którzy postanowili skorzystać z całkiem dobrej na obserwacje pogody. I udało im się uchwycić to piękne zjawisko.

Obserwacje zorzy za granicą

A tak widzieli ją mieszkańcy Szwecji, Szkocji i Litwy

Jak powstaje zorza polarna

Reklama

Zorza polarna jest zjawiskiem świetlnym występującym głównie w okolicach biegunów. Powstaje, gdy naładowane cząstki emitowane przez słońce (wiatr słoneczny) zderzają się z górną warstwą atmosfery Ziemi. Prędkość, z jaką mknie wiatr słoneczny wynosi ~72 mln km/h. Pole magnetyczne ziemi przekierowuje cząsteczki w stronę biegunów. Tam wchodzą one w interakcję z gazami znajdującymi się w atmosferze. Powstaje piękne, świetlne zjawisko – zorza polarna.

Jak fotografować zorzę polarną?

Polecamy zabrać ze sobą statyw i aparat fotograficzny. Aparat powinien mieć tryb manualny, czyli taki w którym możemy samemu ustawić czas, przysłonę i ostrość. Do niego warto zastosować obiektywy od 10 do 50 mm w zależności od sytuacji. Osobiście polecam obiektyw szerokokątny — im jaśniejszy, tym lepszy. Do tego wężyk spustowy lub pilot.

Wybierzmy miejsce, gdzie nie ma sztucznego światła i jest dobry widok na północny horyzont. A więc jak najdalej od skupisk miejskich.

Reklama

Ustawić należy odpowiednio aparat. Czas naświetlania musi być długi. Zastosować się warto do zasady 600, aby gwiazdy zostały nieruchome na zdjęciu. Polega ona na podzieleniu liczby 600 przez długość ogniskowej, w wyniku czego otrzymujemy maksymalny czas, jaki należy ustawić, by na zdjęciu uzyskać nieruchomy obraz gwiazd. W przypadku matryc APS-C do tego wprowadzamy korektę o tzw. crop 1,5. Np. Mamy ogniskową 35 mm. 600/35=~17 sekund dla pełnej klatki oraz 600/35*1,5=~25 sekund. Przesłonę ustawiamy na jak najniższej wartości. Balans bieli na 5500K.

Ostrość ustawiamy manualnie na nieskończoność. Osobiście każdy obiektyw ustawiłem na nieskończoność w dzień i zaznaczyłem po swojemu na podziałce. Aby w nocy mieć pewność, że obraz jest naprawdę ostry. Aparat kierujemy na północny horyzont i dokonujemy naświetlenia. Nawet gdy nie widzimy zorzy gołym okiem, to uda nam się ją utrwalić poprzez długie naświetlanie.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inne wiadomości.

Reklama