Przejdź do treści

Zorza polarna możliwa nad Polską. Burza magnetyczna o sile G2. Jaka będzie pogoda?

Burza magnetyczna o sile G2 powinna już być w trakcie. Po zachodzie słońca zaobserwować będziemy mogli zorzę polarną. Czy pogoda nam przeszkodzi w obserwacjach? Szczegóły w artykule.

zorza polarna, burza magnetyczna
Zorza polarna. Fot. Pixabay.

Burza magnetyczna klasy G2

Reklama

Dziś znów warto patrzeć w niebo. Ostatnie rozbłyski słoneczne zaowocowały powstaniem burzy geomagnetycznej sile G2. Dzięki temu będziemy dziś mieć szansę obserwacji zorzy polarnej również z terytorium północnej Polski.

Zorza polarna w Polsce – gdzie największa szansa?

Największa szansa na obserwacje zorzy w Polsce jest nad Morzem Bałtyckim oraz w północnej części Polski. Jako odniesienie zakłada się, że indeks KP musi wynieść minimum 6,30, aby mieszkańcy krańców północnych Polski mogli zaobserwować zorzę polarną.

Kiedy największa szansa?

Reklama

Po zachodzie słońca gdy zrobi się już ciemno, warto obserwować północny horyzont. Największa szansa na obserwację będzie między godziną 21:00 a 24:00 w czwartek 14.04.2022.

Jak fotografować zorzę polarną?

Polecamy zabrać ze sobą statyw i aparat fotograficzny. Aparat powinien mieć tryb manualny, czyli taki w którym możemy samemu ustawić czas, przysłonę i ostrość. Do niego warto zastosować obiektywy od 10 do 50 mm w zależności od sytuacji. Osobiście polecam obiektyw szerokokątny — im jaśniejszy, tym lepszy. Do tego wężyk spustowy lub pilot.

Wybierzmy miejsce, gdzie nie ma sztucznego światła i jest dobry widok na północny horyzont. A więc jak najdalej od skupisk miejskich.

Reklama

Ustawić należy odpowiednio aparat. Czas naświetlania musi być długi. Zastosować się warto do zasady 600, aby gwiazdy zostały nieruchome na zdjęciu. Polega ona na podzieleniu liczby 600 przez długość ogniskowej, w wyniku czego otrzymujemy maksymalny czas, jaki należy ustawić, by na zdjęciu uzyskać nieruchomy obraz gwiazd. W przypadku matryc APS-C do tego wprowadzamy korektę o tzw. crop 1,5. Np. Mamy ogniskową 35 mm. 600/35=~17 sekund dla pełnej klatki oraz 600/35*1,5=~25 sekund. Przesłonę ustawiamy na jak najniższej wartości. Balans bieli na 5500K.

Ostrość ustawiamy manualnie na nieskończoność. Osobiście każdy obiektyw ustawiłem na nieskończoność w dzień i zaznaczyłem po swojemu na podziałce. Aby w nocy mieć pewność, że obraz jest naprawdę ostry. Aparat kierujemy na północny horyzont i dokonujemy naświetlenia. Nawet gdy nie widzimy zorzy gołym okiem, to uda nam się ją utrwalić poprzez długie naświetlanie.

Czy będzie pogodnie.

I tu już gorsze informacje. Dziś relacjonowaliśmy wejście frontu chłodnego od północnego zachodu Polski. Front ten rozgościł się na północy Polski. Na północnym zachodzie pada. Na zachodzie i północy zachmurzenie duże do całkowitego. Jedak w najbliższych godzinach na wybrzeżu powinno się rozpogadzać. Będzie to dogodna szansa na obserwację zorzy.

zorza polarna, zorza polarna,nad Polską,burza magnetyczna
Reklama

Inne wiadomości

Reklama