Przejdź do treści

Zorza polarna nad Polską. Kierunek północny horyzont.

Zorza polarna występuje właśnie nad Polską. Kierunek północny horyzont. Warto wybrać się na spacer i obserwować niebo. Jeśli nie będzie widać jej gołym okiem to pojawić się może po naświetlaniu aparatem.

zorza polarna, burza magnetyczna
Zorza polarna. Fot. Pixabay.

Zorza polarna w Polsce – gdzie największa szansa?

Reklama

Największa szansa na obserwacje zorzy w Polsce jest nad Morzem Bałtyckim oraz w północnej części Polski. Jako odniesienie zakłada się, że indeks KP musi wynieść minimum 6,30, aby mieszkańcy krańców północnych Polski mogli zaobserwować zorzę polarną.

Kiedy największa szansa?

Po zachodzie słońca gdy zrobi się już ciemno, warto obserwować północny horyzont. Największa szansa na obserwację będzie między godziną 19:00 a 24:00.

Jak fotografować zorzę polarną?

Reklama

Polecamy zabrać ze sobą statyw i aparat fotograficzny. Aparat powinien mieć tryb manualny, czyli taki w którym możemy samemu ustawić czas, przysłonę i ostrość. Do niego warto zastosować obiektywy od 10 do 50 mm w zależności od sytuacji. Osobiście polecam obiektyw szerokokątny — im jaśniejszy, tym lepszy. Do tego wężyk spustowy lub pilot.

Wybierzmy miejsce, gdzie nie ma sztucznego światła i jest dobry widok na północny horyzont. A więc jak najdalej od skupisk miejskich.

Ustawić należy odpowiednio aparat. Czas naświetlania musi być długi. Zastosować się warto do zasady 600, aby gwiazdy zostały nieruchome na zdjęciu. Polega ona na podzieleniu liczby 600 przez długość ogniskowej, w wyniku czego otrzymujemy maksymalny czas, jaki należy ustawić, by na zdjęciu uzyskać nieruchomy obraz gwiazd. W przypadku matryc APS-C do tego wprowadzamy korektę o tzw. crop 1,5. Np. Mamy ogniskową 35 mm. 600/35=~17 sekund dla pełnej klatki oraz 600/35*1,5=~25 sekund. Przesłonę ustawiamy na jak najniższej wartości. Balans bieli na 5500K.

Reklama

Ostrość ustawiamy manualnie na nieskończoność. Osobiście każdy obiektyw ustawiłem na nieskończoność w dzień i zaznaczyłem po swojemu na podziałce. Aby w nocy mieć pewność, że obraz jest naprawdę ostry. Aparat kierujemy na północny horyzont i dokonujemy naświetlenia. Nawet gdy nie widzimy zorzy gołym okiem, to uda nam się ją utrwalić poprzez długie naświetlanie.

Inne wiadomości

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama