Przejdź do treści

Zorza polarna widoczna w Polsce. Prognozowana burza magnetyczna G2 – 1/2 lutego. Prognoza pogody

Zorza polarna w Polsce. Nocą z 1 na 2 lutego 2022 roku prognozowana przez NOAA jest burza słoneczna o sile G2 spowodowana koronalnym wyrzutem masy. Mamy dużą szansę na obserwację zorzy polarnej w Polsce.. o ile pogoda pozwoli. A na to szanse niestety są bardzo małe.

Koronalny wyrzut masy i burza magnetyczna

Reklama

W dniu dzisiejszym NOAA wydało prognozę, w której prognozuje burzę magnetyczną klasy G2. Nastąpić ma ona nocą 1/2 lutego a spowodowana będzie symetrycznym, koronalnym wyrzutem masy (CME) w kierunku Ziemi. Dla nas w Polsce oznacza to dużą szansę na obserwację zorzy polarnej. Więcej o tym fakcie pisze Karol Wójcicki na swoim FP:

Zorza polarna w Polsce – gdzie największa szansa?

Największa szansa na obserwacje zorzy w Polsce jest nad Morzem Bałtyckim oraz w północnej części Polski. Generalnie im bliżej północy, tym lepiej. Pojawić się ma po godzinie pierwszej w nocy.

Jak fotografować zorzę polarną?

Reklama

Polecamy zabrać ze sobą statyw i aparat fotograficzny. Aparat powinien mieć tryb manualny, czyli taki w którym możemy samemu ustawić czas, przysłonę i ostrość. Do niego warto zastosować obiektywy od 10 do 50 mm w zależności od sytuacji. Osobiście polecam obiektyw szerokokątny — im jaśniejszy, tym lepszy. Do tego wężyk spustowy lub pilot.

Wybierzmy miejsce, gdzie nie ma sztucznego światła i jest dobry widok na północny horyzont. A więc jak najdalej od skupisk miejskich.

Ustawić należy odpowiednio aparat. Czas naświetlania musi być długi. Zastosować się warto do zasady 600, aby gwiazdy zostały nieruchome na zdjęciu. Polega ona na podzieleniu liczby 600 przez długość ogniskowej, w wyniku czego otrzymujemy maksymalny czas, jaki należy ustawić, by na zdjęciu uzyskać nieruchomy obraz gwiazd. W przypadku matryc APS-C do tego wprowadzamy korektę o tzw. crop 1,5. Np. Mamy ogniskową 35 mm. 600/35=~17 sekund dla pełnej klatki oraz 600/35*1,5=~25 sekund. Przesłonę ustawiamy na jak najniższej wartości. Balans bieli na 5500K.

Reklama

Ostrość ustawiamy manualnie na nieskończoność. Osobiście każdy obiektyw ustawiłem na nieskończoność w dzień i zaznaczyłem po swojemu na podziałce. Aby w nocy mieć pewność, że obraz jest naprawdę ostry. Aparat kierujemy na północny horyzont i dokonujemy naświetlenia. Nawet gdy nie widzimy zorzy gołym okiem, to uda nam się ją utrwalić poprzez długie naświetlanie.

Jaka będzie prognozowana pogoda na noc z 1 na 2 lutego?

Niestety modele prognostyczne podtrzymują pełne zachmurzenie w zdecydowanej większości terytorium Polski. Przez najbliższą noc przemieszczać się będzie front ze strefą zachmurzenia. W związku z nim niebo prawie w całym kraju będzie w większości zachmurzone. Szanse na rozpogodzenia mają jednak w nocy mieszkańcy Wybrzeża.

Zorza polarna w Polsce

Inne wiadomości

Reklama