Przejdź do treści

Zorza polarna widoczna nad Polską! Zdjęcia.

Nocą z 5 na 6 stycznia można było zaobserwować z terenu Polski piękną zorzę polarną. Widać ją było bardzo dobrze przez chwilę nad Morzem Bałtyckim.

zorza polarna nad polską
14 stycznia 2022 około 23:30 – Rewa i najpiękniejsza zorza, którą jak dotąd obserwowałem z terenu Polski. Fot. Andrzej Brzeziński.

Zorza polarna nad Polską bez silnego KP… Jak do tego doszło?

Reklama

Wstępnie nic nie zapowiadało takiego przebiegu zdarzeń. Nie było silnych podmuchów wiatru słonecznego. Jednak koło północy naszym oczom ukazała się całkiem dobrze widoczna zorza polarna. Najlepiej było ją widać nad Morzem Bałtyckim. Dotarły do nas zdjęcia z Wybrzeża. Zorza polarna przez kilka minut była widoczna nad Polską gołym okiem.

Obserwacje zorzy w Polsce

To nie pierwsza zorza w tym roku widoczna nad Polską. Naszą grupę jak i inne o tematyce astro i meteo zaczęły zalewać zdjęcia od obserwatorów na początku stycznia. Wtedy to pojawiła się jedna z najlepiej wyglądających zórz polarnych w tym roku. Przyznać trzeba, że zajęcia wyglądają obłędnie. Poniżej kilka z nich od naszych grupowiczów.

Reklama

Zorza polarna nad Polską – zdjęcie z Łeby:

Jak fotografować zorzę polarną?

Polecamy zabrać ze sobą statyw i aparat fotograficzny. Aparat powinien mieć tryb manualny, czyli taki w którym możemy samemu ustawić czas, przysłonę i ostrość. Do niego warto zastosować obiektywy od 10 do 50 mm w zależności od sytuacji. Osobiście polecam obiektyw szerokokątny — im jaśniejszy, tym lepszy. Do tego wężyk spustowy lub pilot.

Wybierzmy miejsce, gdzie nie ma sztucznego światła i jest dobry widok na północny horyzont. A więc jak najdalej od skupisk miejskich.

Reklama

Ustawić należy odpowiednio aparat. Czas naświetlania musi być długi. Zastosować się warto do zasady 600, aby gwiazdy zostały nieruchome na zdjęciu. Polega ona na podzieleniu liczby 600 przez długość ogniskowej, w wyniku czego otrzymujemy maksymalny czas, jaki należy ustawić, by na zdjęciu uzyskać nieruchomy obraz gwiazd. W przypadku matryc APS-C do tego wprowadzamy korektę o tzw. crop 1,5. Np. Mamy ogniskową 35 mm. 600/35=~17 sekund dla pełnej klatki oraz 600/35*1,5=~25 sekund. Przesłonę ustawiamy na jak najniższej wartości. Balans bieli na 5500K.

Ostrość ustawiamy manualnie na nieskończoność. Osobiście każdy obiektyw ustawiłem na nieskończoność w dzień i zaznaczyłem po swojemu na podziałce. Aby w nocy mieć pewność, że obraz jest naprawdę ostry. Aparat kierujemy na północny horyzont i dokonujemy naświetlenia. Nawet gdy nie widzimy zorzy gołym okiem, to uda nam się ją utrwalić poprzez długie naświetlanie.

Inne wiadomości.

Reklama