Przejdź do treści

Zwrotnikowa masa powietrza i jej spodziewany napływ w nadchodzący weekend — analiza Jarosława Turały

Dziś Musicie przyznać, że jest rześko. Gdy słoneczko zajdzie za chmurkę, a wiatr nieco mocniej powieje, to jest po prostu chłodno.

Reklama

Tymczasem przed nami pierwszy epizod z naprawdę wysokimi, letnimi temperaturami.

Zwrotnikowa masa powietrza
Sytuacja na wysokości 500 hPa – niedziela 12:00 UTC
Widać wyraźny układ omega nad Europą środkową.

Fanpage Autora

(3) „Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Reklama

Polska znajduje się na kraju ośrodka wysokiego ciśnienia, który znajduje się nad Czechami. Jedynie na wschodzie jeszcze oddziaływuje lekko pofalowany front atmosferyczny, który przynosi lokalne opady deszczu oraz burze.

Idą jednak zmiany….

Zwrotnikowa masa powietrza – SPODZIEWANA SYTUACJA BARYCZNA

Wyż powoli i sukcesywnie będzie przesuwał się na wschód skutecznie umożliwiając napływ zwrotnikowej masy powietrza. Sytuacja jest tym bardziej oczywista, że nad płw. Iberyjskim mamy widoczną depresję, która już za „Chwilę” będzie ośrodkiem niskiego ciśnienia. Temperatura będzie dość szybko rosnąć. Na mapach górnych widać wyraźnie zbliżający się klin wyżowy w polu geopotencjału – my znajdziemy się w jego osi.

Zwrotnikowa masa powietrza

Reklama

Już Wiecie, że sytuacja baryczna będzie sprzyjać nam napływie zwrotnikowej, gorącej masy powietrza. Już jutro (sobota) temperatury na zachodzie kraju temperatury na zachodzie przy powierzchni gruntu przekroczą 34 stopnie. Zaznaczam, że jest to prognozowana temperatura przy powierzchni gruntu, a nie na dwóch metrach. Ta lokalnie w Lubuskim oraz w zachodniej części Wielkopolski wzrośnie do 30 / 32 stopni.

Na zachodzie 37 stopni Celsjusza

Jeszcze goręcej zrobi się w niedzielę kiedy to na krańcach zachodnich temperatura wzrośnie prawdopodobnie do 37 stopni. Przy gruncie pęknie 40 stopni. Pamiętajcie, że w miastach temperatury mogą przekraczać 45 stopni w nasłonecznionych miejscach. Jeszcze jedna ciekawostka. Na północy kraju mimo wspomnianej adwekcji gorącej masy powietrza będzie znacznie chłodniej.

Falujący front atmosferyczny

Nad samym morzem w niedzielę niewiele ponad 20 stopni. Spowodowane to będzie zatoką niskiego ciśnienia z wędrującym frontem atmosferycznym. Co prawda front wraz ze strefą zbieżności wiatru zaznaczy się dopiero późnym wieczorem o tyle na północy będziemy w związku z tym mieli napływ polarnomorskiej, chłodnej masy powietrza wraz z szybkim przepływem w środkowej i górnej troposferze. Ci którzy nie lubią tak wysokich temperatur powinni ten weekend spędzić właśnie nad morzem.

Reklama

Już jutro rano zostanie wydany komunikat meteo (nie ostrzeżenie, chociaż powinienem je wydać) w związku z wystąpieniem wysokich temperatur. Wiem, że je lubicie, ale dla wielu osób ze schorzeniami i nie tylko taka temperatura jest ciężka w funkcjonowaniu.

Silne burze w poniedziałek?

Co do poniedziałkowych gwałtownych zjawisk. Muszę Wam powiedzieć, że wstrzymuje się z jakimikolwiek prognozami.

Dlaczego?

Reklama

Otóż dlatego, że wiele będzie zależało od prędkości oraz pory przemieszczania się frontu. Pamiętać należy, że przed frontem niemal na pewno dojdzie do dolnotroposferycznej zbieżności wiatru, w której zjawiska będą się intensyfikować. To jest bardzo ważne więc proszę mnie nie męczyć 😃.

Opracował: Jarosław Turała

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet / TopMeteo / Windy.com /

Reklama

Inne wiadomości.

Reklama