Przejdź do treści

Zima stulecia. Rekordowe mrozy w 1929 roku.

Zima stulecia… Zimą powszechnie uważaną za „zimę stulecia” jest ta z przełomu lat 1978/1979. Jednak naszym zdaniem na to miano zasługuje ta z przełomu 1928/1929. To wtedy w wielu miejscach II RP temperatury spadły poniżej -40 °C. Sparaliżowała cały kraj. Szkoły nie prowadziły zajęć. Zamarzł port w Gdyni, a węgiel stał się cenniejszy niż złoto.

Reklama

Początki zimy i opady śniegu.

Z materiałów, które przeszukaliśmy wynika, że zima ta zaczęła się w II Rzeczypospolitej Polskiej bardzo wcześnie. Pierwsze opady śniegu pojawiły się jeszcze w pierwszej połowie października. W większych ilościach śnieg zaczął sypać w listopadzie i grudniu. Wtedy jeszcze nic nie zapowiadało kryzysu, który miał nadejść.
Stała pokrywa śnieżna, która pojawiła się w listopadzie, utrzymała się aż do kwietnia. Grubość pokrywy śnieżnej dochodziła miejscami do 100 cm. Śnieg paraliżował życie w Polsce.

Do odśnieżania oddelegowane było wojsko, ówczesne czołgi odśnieżały drogi. Zaciągani byli do walki ze śniegiem również bezrobotni. Jednakże to nie śnieg był największym problemem.

Źródło. HISTORIA.org.pl

Najzimniejszy miesiąc w historii polskich pomiarów

I tak nadszedł pamiętny luty roku 1929. Zapisał się on w historii meteorologii polskiej. Temperatury spadły poniżej -40 °C. Apogeum mrozu nastąpiło w dniach 10 i 11 lutego. Wtedy odnotowano rekordowo niską temperaturę w Rabce – 45 °C. Siarczyste mrozy utrzymywały się przez cały luty.

IKC z 23 lutego donosił jednak, że „w Kąclowej koło Grybowa nawet -48 °C”. Dodam, że to była temperatura o 8:00 rano. Poniżej możecie o tym przeczytać.

Jeden z artykułów Ilutrowanego Kuryera Ciedziennego z 23 lutego 1929 roku. Źródło: Malopolska Biblioteka Cyfrowa – Ilustrowany Kuryer Codzienny. 1929 (luty) (mbc.malopolska.pl)
Reklama

Sparaliżowana Polska i brak węgla.

Siarczyste mrozy, które wystąpiły w lutym, przyczyniły się do wielu zgonów. Znajdowano ofiary, które zamarzły na ulicy. Po pewnym czasie również w domach. Mnożyły się odmrożenia. Silne opady śniegu paraliżowały komunikację kolejową. Do walki o drożność kolei stanęli cywile i wojsko. Drogi i węzły kolejowe odśnieżały również czołgi.

Pękały rury i szyny. Linie energetyczne i telegraficzne również ulegały uszkodzeniu. Nastąpiły duże przerwy w dostawach wody i prądu. Sparaliżowana kolej nie była w stanie dostarczać wtedy tak istotnego węgla. Z tego powodu stał się on towarem deficytowym. Wprowadzono jego reglamentację.

Porty w Gdyni i Gdańsku zamarzły. Żegluga morska przestała funkcjonować. Wiele statków utknęło na Bałtyku.

Odśnieżanie torów na trasie Lwów – Tarnopol, zima 1929 Źródło. HISTORIA.org.pl

Ilutrowany Kuryer Codzienny i opis tego co się działo.

Dzięki zdjęciom i materiałom prasowym z tamtych lat otrzymujemy wgląd w to jak wyglądała zima z 1929 roku. Wszędzie brakowało węgla. „Szofer dorożki (…) Gdy zajechał na rynek, odwinął kołnierz futra. Gdy odrzucił kołnierz, równocześnie odpadło przymarznięte do futra ucho. Nieszczęśliwego opatrzyło pogotowie ratunkowe” – to możemy wyczytać z IKC wydanego 12 lutego 1929 r .

Poniżej wycinek z IKC wydanego 12.02.1929. Warto przeczytać. Zapraszam też do kliknięcia źródła. Tam znajdziecie inne wydania IKC.

zima stulecia, zima,
Jeden z artykułów Ilutrowanego Kuryera Ciedziennego z 12 lutego 1929 roku. Źródło: Malopolska Biblioteka Cyfrowa – Ilustrowany Kuryer Codzienny. 1929 (luty) (mbc.malopolska.pl)
Zima stulecia z 1929 roku. Wtedy w Polsce padły rekordowe mrozy i zabrakło  węgla | HISTORIA.org.pl - historia, kultura, muzea, matura, rekonstrukcje i  recenzje historyczne
Źródło. HISTORIA.org.pl
Reklama

Czy taka zima może się powtórzyć?

Już dawno nie widzieliśmy tak siarczystych mrozów. Ja sam nie pamiętam temperatury poniżej -40 stopni. Nie sądzę, aby tak siarczyste mrozy pojawiły się w tym lub kolejnych latach. Klimat się zmienia. Zimy są coraz bardziej „delikatne”. Teraz mawia się o incydentach śnieżnych, a nie regularnej zimie. I tak raczej już zostanie.

Doceniasz naszą pracę? Możesz nas wesprzeć bez rejestracji.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama