Załamanie pogody na południu Polski
Dynamiki w pogodzie ciąg dalszy. W piątkową i sobotnią dobę nad naszym krajem przemieści się dynamiczny i zasobny w wilgoć niż z zatoki genueńskiej, który w naszym kraju spowoduje intensywne i długotrwałe opady śniegu. Opady najpewniej podzielą się na dwie strefy. Pierwsza najpewniej będzie słabsza, ale z niej również solidnie może sypnąć śniegiem.
Spodziewamy się, że pierwsza strefa wejdzie do Polski w godzinach porannych w piątek i sypać w pasie południowej, południowo-wschodniej i częściowo południowo-zachodniej Polsce i uwaga te opady mają utrzymać się do sobotniego poranka, co już może spowodować powstanie naprawdę solidnej pokrywy śnieżnej. W Małopolsce i na Podkarpaciu mogłoby dopadać już 10-15 centymetrów świeżego śniegu.
Najsilniejsze opady i nadejście typowo genueńskiego wystąpi w sobotę wieczorem i to właśnie w sobotni wieczór oraz nocą z soboty na niedzielę nad południową i południowo-wschodnią Polską będą występowały najsilniejsze opady śniegu, które chwilami mogą być naprawdę intensywne.
Silniejsze opady wejdą do Polski około 15:00-16:00, kiedy to po godzinach porannych nastąpi chwilowa przerwa po porannych opadach. Intensywne opady śniegu opuszczą dopiero Polskę w godzinach porannych i południowych w niedzielę. I takie opady naprawdę mogą powodować totalny paraliż na drogach i fatalne warunki do jazdy.
Po przejściu wspomnianych opadów śniegu w niedzielę w dzień to wszystko łącznie najpewniej spowodowałoby powstanie pokrywy śnieżnej w:
Małopolsce +15-20cm, lokalnie nawet 25cm
Podkarpacie +20-25cm, lokalnie nawet 30cm
Lubelszczyzna południowa +10-15cm
Beskidy w Małopolsce i na Śląsku +15-20cm, lokalnie nawet 30cm
Pozatym
Śląsk +5-10cm
Świętokrzyskie +5-10cm, lokalnie 15cm
Na innych czesciach w Polsce południowo zachodniej i czesciowo centralnej lokalnie 5-8cm świeżego śniegu.
Czekamy
Czekamy na dalsze wyliczenie, zwłaszcza modelu SWISS HD, który ostatnio bardzo dobrze poradził sobie z niżem wtorkowym i powstałą pokrywą śnieżną, więc warto tutaj zerknac na jego wyliczenia, lecz cały termin on obejmie dopiero jutro, więc wyczekujcie kolejny wpisów.
Grafika: wxcharst i icmmeteo.pl
Video
Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA i IOS
Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet