Łowcy burz… Dużo osób pyta, dlaczego to robimy…
Dlaczego, gdy nadciągają burze rzucamy wszystko i jedziemy w teren na obserwacje. Często w trudnych i niebezpiecznych warunkach.
- Dla zdjęć i filmów? Owszem materiałów zbieramy dużo. Często publikujemy jedno lub dwa zdjęcia. Na publikację innych nie mamy czasu. Zresztą większość zdjęć od 2004 roku trafia do „szuflady”.
- Dla relacji live i chęci zaistnienia? Też nie. Do transmisji live namawiano nas już od dobrych kilku lat. Dopiero zacieśnienie współpracy z SOB i lokalizacja w Monitorze Burz sprawiły że jako jedni z pierwszych mogliśmy pomóc w rozwoju relacji nowcastingowych widocznych na mapie niczym w USA. Warto było.
Robimy to ponieważ to nasza PASJA.
Robimy to bo to nasza pasja. Już od 2004 obserwowałem burze. Gdy poznałem Martę – okazało się że to również jej pasja. Pasja która pozwala oczyścić nasze umysły i poczuć tą przyjemną adrenalinę. Nadciągająca burza daje nam poczucie wolności.
Jesteśmy małżeństwem pasjonatów, które ściga i dokumentuje burze oraz inne zjawiska meteorologiczne.
Inaczej Łowcy Burz.
Planujemy a następnie jeździmy po Polsce i Europie w najbardziej zagrożone miejsca. Dokumentujemy niebezpieczne zjawiska. Poprzez naszą pasję również edukujemy innych prowadząc wykłady i spotkania.
2004-2016 – rozwijanie pasji i dokumentacja zjawisk
Oficjalnie przygodę z burzami Paweł zaczął w roku 2004. Wtedy też już upowszechniała się fotografia cyfrowa. Na początku obserwacje ograniczały się do woj. mazowieckiego. Z czasem rozszerzyły się też na teren woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Choć gdy działo się dalej wiele — rzucał wszystko i tam jechał. Cały czas szkolił się też w prognozowaniu nowcastingowym oraz w dłuższych terminach.
2016 – dołączenie do Sieci Obserwatorów burz jako Obserwator
W 2016 roku Paweł dołączył do organizacji Sieć Obserwatorów Burz, jako jeden z pierwszych obserwatorów. Pozwoliło mu to na jeszcze mocniejsze rozwinięcie swojej pasji. Ciągle uczył się meteorologii, rozszerzał zakres potrzebnego sprzętu (aparaty fotograficzne, obiektywy, kamerę) i rozpoczął wyprawy na terenie całego kraju, dokumentując burze i fronty atmosferyczne.
2016 – Paweł poznaje Martę – Ekipa Łowców w komplecie
W 2016 roku Paweł poznaje Martę, która także okazała się miłośniczką burz 🙂 Podobno takie rzeczy zdarzają się tylko w komediach romantycznych, ale tu stało się to naprawdę – nagle spotykały się dwie obce sobie osoby, których pasją jest obserwacja burz…
Razem utworzyli oficjalną ekipę pościgową.
Łowcy burz Paweł i Marta Błaszkowscy.
Paweł zajmuję się kierowaniem, fotografią i filmowaniem, Marta filmowaniem i pilotowaniem wyjazdów. Jeżdżą z nimi także inni pasjonaci, między innymi Rafał Kowalczyk, który jest nieocenionym asystentem.
12.08.2017 – Paweł i Marta stają się pierwszym małżeństwem łowców burz w Polsce.
12.08.2017 Paweł i Marta się pobierają. Planując datę ślubu na 12 sierpnia rok wcześniej, nie spodziewają się, że w dniach 11/12.08.2017 przejdzie jedno z największych Derecho w Polsce.
2018 – Profesjonalizacja działalności Łowców Burz
W 2018 Paweł i Marta pracowali nad profesjonalizacją swojej burzowej działalności. Wykonali sami swoje logo (ręcznie rysowane przez Martę). Zainwestowali w nowy sprzęt, wymieniając aparaty na nowe (poprzednie działały w trudnych warunkach, co dało im w kość). Dzięki temu zaczęły pojawiać się dynamiczne relacje z wyjazdów burzowych. Powstała też firma, która w późniejszym okresie stanie się biurem prognoz.
2019 – Zacieśnienie współpracy z Sieć Obserwatorów Burz i Monitorem Burz
Udało się zacieśnić współpracę z SOB. Paweł i Marta raportowali Organizacji wydarzenia i zjawiska których doświadczają podczas wyjazdów obserwacyjnych.
2020 – Uruchomienie Śledzenia Pozycji Łowców Burz
W 2020 roku uruchomione zostało śledzenie naszej pozycji na mapie dynamicznej Sieci Obserwatorów Burz oraz w aplikacji na telefon: Monitor Burz.
Dzięki temu mogliście obserwować nasze poczynania na bieżąco. W dymku po kliknięciu w ikonę autka możecie znaleźć naszą ostatnią relację, przydatne linki do kanału Youtube oraz naszego wsparcia na Patronite.
Zaczęliśmy jeździć nie tylko po całym kraju, ale też za granicą. Łowiliśmy burze w Chorwacji, Litwie i na Węgrzech.
2021 – Rozwój Social Mediów.
Nasza idea przyciągała coraz więcej osób. W 2021 roku zrobiliśmy ponad 41 000 km w celu obserwacji zjawisk burzowych. W tym roku nastąpił dynamiczny rozwój profilu na Facebooku oraz grupy dedykowanej obserwatorom burz.
2022 – Rozwój autorskiej strony internetowej.
W tym roku prócz wyjazdów obserwacyjnych skupiliśmy się na dynamicznym rozwoju naszej autorskiej strony internetowej. Znaleźć tu można artykuły o zjawiskach meteorologicznych, prognozy pogody i wiele więcej. W ciągu roku stronę odwiedzono 2,6 miliona razy.