Przejdź do treści

Łowcy burz Paweł i Marta – Coś o nas

Łowcy burz… Dużo osób pyta, dlaczego to robimy…

Dlaczego gdy nadciągają burze rzucamy wszystko i jedziemy w teren na obserwacje. Często w trudnych i niebezpiecznych warunkach.

  • Dla zdjęć i filmów? Owszem materiałów zbieramy dużo. Ale często publikujemy jedno lub dwa zdjęcia. Na publikację innych nie mamy czasu. Zresztą większość zdjęć od 2004 roku trafia do “szuflady”.
  • Dla relacji live i chęci zaistnienia? Też nie. Do transmisji live namawiano nas już od dobrych kilku lat. Dopiero zacieśnienie współpracy z SOB i lokalizacja w Monitorze Burz sprawiły że jako jedni z pierwszych mogliśmy pomóc w rozwoju relacji nowcastingowych widocznych na mapie niczym w USA. Warto było.

Robimy to ponieważ to nasza PASJA.

Robimy to bo to nasza pasja. Już od 2004 obserwowałem burze. Gdy poznałem Martę – okazało się że to również jej pasja. Pasja która pozwala oczyścić nasze umysły i poczuć tą przyjemną adrenalinę. Nadciągająca burza daje nam poczucie wolności.


Łowcy burz Paweł i Marta

Jesteśmy małżeństwem pasjonatów, które ściga i dokumentuje burze oraz inne zjawiska meteorologiczne.
Inaczej Łowcy Burz.

Planujemy a następnie jeździmy po Polsce i Europie w najbardziej zagrożone miejsca. Dokumentujemy niebezpieczne zjawiska. Poprzez naszą pasję również edukujemy innych prowadząc wykłady i spotkania.

2004-2016 – rozwijanie pasji i dokumentacja zjawisk

Oficjalnie przygodę z burzami Paweł zaczął w roku 2004. Wtedy też już upowszechniała się fotografia cyfrowa. Na początku obserwacje ograniczały się do woj. mazowieckiego. Z czasem rozszerzyły się też na teren woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Choć gdy działo się dalej wiele — rzucał wszystko i tam jechał.

2016 – dołączenie do Sieci Obserwatorów burz jako Obserwator

Sieć obserwatorów burz

W 2016 roku Paweł dołączył do organizacji Sieć Obserwatorów Burz, jako jeden z pierwszych obserwatorów. Pozwoliło mu to na rozwinięcie swojej pasji. Wtedy też na poważnie rozpoczął przygodę bycia “Łowcą Burz”. Ciągle uczył się meteorologii, rozszerzał zakres potrzebnego sprzętu (aparaty fotograficzne, obiektywy, kamerę) i rozpoczął wyprawy na terenie całego kraju, dokumentując burze i fronty atmosferyczne.

2016 – Paweł poznaje Martę – Ekipa Łowców w komplecie

W 2016 roku Paweł poznaje Martę, która także okazała się miłośniczką burz 🙂 Podobno takie rzeczy zdarzają się tylko w komediach romantycznych, ale tu stało się to naprawdę – nagle spotykały się dwie obce sobie osoby, których pasją jest obserwacja burz…

Łowcy burz Paweł i Marta podczas obserwacji burz

Razem utworzyli oficjalną ekipę pościgową. 
Łowcy burz Paweł i Marta Błaszkowscy.
Paweł zajmuję się kierowaniem, fotografią i filmowaniem, Marta filmowaniem i pilotowaniem wyjazdów. Jeżdżą z nimi także inni pasjonaci, między innymi Rafał Kowalczyk, który jest nieocenionym asystentem.

12.08.2017 – Paweł i Marta stają się pierwszym małżeństwem łowców burz w Polsce.

12.08.2017 Paweł i Marta się pobierają. Planując datę ślubu na 12 sierpnia rok wcześniej, nie spodziewają się, że w dniach 11/12.08.2017 przejdzie jedno z największych Derecho w Polsce.

2018 – Profesjonalizacja działalności Łowców Burz

W 2018 Paweł i Marta pracowali nad profesjonalizacją swojej burzowej działalności.  Wykonali sami swoje logo (ręcznie rysowane przez Martę). Zainwestowali w nowy sprzęt, wymieniając aparaty na nowe (poprzednie działały w trudnych warunkach, co dało im w kość). Dzięki temu zaczęły pojawiać się dynamiczne relacje z wyjazdów burzowych.

2019 – Zacieśnienie współpracy z Sieć Obserwatorów Burz i Monitorem Burz

Udało się zacieśnić współpracę z SOB. Paweł i Marta raportowali Organizacji wydarzenia i zjawiska których doświadczają podczas wyjazdów obserwacyjnych.

2020 – Uruchomienie Śledzenia Pozycji Łowców Burz

Ekipa na mapie interaktywnej

W 2020 roku uruchomione zostało śledzenie naszej pozycji na mapie dynamicznej Sieci Obserwatorów Burz oraz w aplikacji na telefon: Monitor Burz.
Dzięki temu mogliście obserwować nasze poczynania na bieżąco. W dymku po kliknięciu w ikonę autka możecie znaleźć naszą ostatnią relację, przydatne linki do kanału Youtube oraz naszego wsparcia na Patronite .

Zaczęliśmy jeździć nie tylko po całym kraju, ale też za granicą. Łowiliśmy burze w Chorwacji, Litwie i na Węgrzech.

2021 – W toku…

Nasza idea przyciąga coraz więcej osób, bo prowadzi nas pasja i miłość – dwie bohaterki, na które nie ma mocnych 🙂