Przejdź do treści

Łowcy burz Paweł i Marta Błaszkowscy – Coś o nas

Łowcy burz… Dużo osób pyta, dlaczego to robimy…

Dlaczego, gdy nadciągają burze rzucamy wszystko i jedziemy w teren na obserwacje. Często w trudnych i niebezpiecznych warunkach.

  • Dla zdjęć i filmów? Owszem materiałów zbieramy dużo. Często publikujemy jedno lub dwa zdjęcia. Na publikację innych nie mamy czasu. Zresztą większość zdjęć od 2004 roku trafia do „szuflady”.
  • Dla relacji live i chęci zaistnienia? Też nie. Do transmisji live namawiano nas już od dobrych kilku lat. Dopiero zacieśnienie współpracy z SOB i lokalizacja w Monitorze Burz sprawiły że jako jedni z pierwszych mogliśmy pomóc w rozwoju relacji nowcastingowych widocznych na mapie niczym w USA. Warto było.

Robimy to ponieważ to nasza PASJA.

Reklama

Robimy to bo to nasza pasja. Już od 2004 obserwowałem burze. Gdy poznałem Martę – okazało się że to również jej pasja. Pasja która pozwala oczyścić nasze umysły i poczuć tą przyjemną adrenalinę. Nadciągająca burza daje nam poczucie wolności.


Jesteśmy małżeństwem pasjonatów, które ściga i dokumentuje burze oraz inne zjawiska meteorologiczne.
Inaczej Łowcy Burz.

Planujemy a następnie jeździmy po Polsce i Europie w najbardziej zagrożone miejsca. Dokumentujemy niebezpieczne zjawiska. Poprzez naszą pasję również edukujemy innych prowadząc wykłady i spotkania.

Łowcy burz Paweł i Marta

2004-2016 – rozwijanie pasji i dokumentacja zjawisk

Oficjalnie przygodę z burzami Paweł zaczął w roku 2004. Wtedy też już upowszechniała się fotografia cyfrowa. Na początku obserwacje ograniczały się do woj. mazowieckiego. Z czasem rozszerzyły się też na teren woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Choć gdy działo się dalej wiele — rzucał wszystko i tam jechał. Cały czas szkolił się też w prognozowaniu nowcastingowym oraz w dłuższych terminach.

2016 – dołączenie do Sieci Obserwatorów burz jako Obserwator

Sieć obserwatorów burz

W 2016 roku Paweł dołączył do organizacji Sieć Obserwatorów Burz, jako jeden z pierwszych obserwatorów. Pozwoliło mu to na jeszcze mocniejsze rozwinięcie swojej pasji. Ciągle uczył się meteorologii, rozszerzał zakres potrzebnego sprzętu (aparaty fotograficzne, obiektywy, kamerę) i rozpoczął wyprawy na terenie całego kraju, dokumentując burze i fronty atmosferyczne.

2016 – Paweł poznaje Martę – Ekipa Łowców w komplecie

Reklama

W 2016 roku Paweł poznaje Martę, która także okazała się miłośniczką burz 🙂 Podobno takie rzeczy zdarzają się tylko w komediach romantycznych, ale tu stało się to naprawdę – nagle spotykały się dwie obce sobie osoby, których pasją jest obserwacja burz…

Łowcy burz Paweł i Marta podczas obserwacji burz

Razem utworzyli oficjalną ekipę pościgową. 
Łowcy burz Paweł i Marta Błaszkowscy.
Paweł zajmuję się kierowaniem, fotografią i filmowaniem, Marta filmowaniem i pilotowaniem wyjazdów. Jeżdżą z nimi także inni pasjonaci, między innymi Rafał Kowalczyk, który jest nieocenionym asystentem.

12.08.2017 – Paweł i Marta stają się pierwszym małżeństwem łowców burz w Polsce.

12.08.2017 Paweł i Marta się pobierają. Planując datę ślubu na 12 sierpnia rok wcześniej, nie spodziewają się, że w dniach 11/12.08.2017 przejdzie jedno z największych Derecho w Polsce.

2018 – Profesjonalizacja działalności Łowców Burz

W 2018 Paweł i Marta pracowali nad profesjonalizacją swojej burzowej działalności.  Wykonali sami swoje logo (ręcznie rysowane przez Martę). Zainwestowali w nowy sprzęt, wymieniając aparaty na nowe (poprzednie działały w trudnych warunkach, co dało im w kość). Dzięki temu zaczęły pojawiać się dynamiczne relacje z wyjazdów burzowych. Powstała też firma, która w późniejszym okresie stanie się biurem prognoz.

2019 – Zacieśnienie współpracy z Sieć Obserwatorów Burz i Monitorem Burz

Reklama

Udało się zacieśnić współpracę z SOB. Paweł i Marta raportowali Organizacji wydarzenia i zjawiska których doświadczają podczas wyjazdów obserwacyjnych.

2020 – Uruchomienie Śledzenia Pozycji Łowców Burz

W 2020 roku uruchomione zostało śledzenie naszej pozycji na mapie dynamicznej Sieci Obserwatorów Burz oraz w aplikacji na telefon: Monitor Burz.
Dzięki temu mogliście obserwować nasze poczynania na bieżąco. W dymku po kliknięciu w ikonę autka możecie znaleźć naszą ostatnią relację, przydatne linki do kanału Youtube oraz naszego wsparcia na Patronite.

Ekipa na mapie interaktywnej

Zaczęliśmy jeździć nie tylko po całym kraju, ale też za granicą. Łowiliśmy burze w Chorwacji, Litwie i na Węgrzech.

2021 – Rozwój Social Mediów.

Nasza idea przyciągała coraz więcej osób. W 2021 roku zrobiliśmy ponad 41 000 km w celu obserwacji zjawisk burzowych. W tym roku nastąpił dynamiczny rozwój profilu na Facebooku oraz grupy dedykowanej obserwatorom burz.

2022 – Rozwój autorskiej strony internetowej.

Reklama

W tym roku prócz wyjazdów obserwacyjnych skupiliśmy się na dynamicznym rozwoju naszej autorskiej strony internetowej. Znaleźć tu można artykuły o zjawiskach meteorologicznych, prognozy pogody i wiele więcej. W ciągu roku stronę odwiedzono 2,6 miliona razy.

2023 – rozwój kanału meteorologicznego na Youtube

Reklama