Możliwe znów gwałtowne burze! Prognoza burzowa na 20.08.2022 i noc z 20/21.08. Prognozowany rozwój silnych superkomórek burzowych na terenie Polski.
Prognozowane warunki do powstawania burz?
Już dzisiaj (w sobotę) nad naszym krajem dojdzie do podobnej sytuacji jak piątek, czyli masowy głęboki rozwój konwekcji. Warunki konwekcyjne znów będą na dobrym poziomie. Ciężko dokładniej oszacować energię dostępną drogą konwekcji, ponieważ jak pokazał dzisiejszy dzień, modele numeryczne prognozowały około 1500-2000 J/kg, a sondaż aerologiczny z okolic Brzeska wskazał aż na 4300 J/kg!
I taka energia zgromadziła się przez cały dzień podczas nasłoneczniania. Jutro wartości znów mogą być nieco wyższe, niż prognozują modele i zakręcić się w okolicach 3000 J/kg. Na dobrym poziomie do rozwoju konwekcji będzie punkt rosy, który będzie wynosił na sporym obszarze 20-23C.
Gwałtowne burze
Nasz kraj w dalszym ciągu znajdzie się pod wpływem przechodzącego chłodnego frontu atmosferycznego, który będzie wypychał zalegające na wschodzie kraju zwrotnikowe masy powietrza na znacznie chłodniejsze polarnomorskie. Głównym czynnikiem zapalnym do rozwoju konwekcji będzie znów przebiegająca przez Polskę linia zbieżności wiatru, która znacząco wspomoże wspomniany rozwój burz o charakterze silnym. Masa powietrza znów będzie cechować się sporą chwiejnością termodynamiczną oraz wilgotnością.
Uskoki wiatru w połączeniu ze skrętnością pozwolą na rozwój burz, zwłaszcza superkomórkowych. Wspomniana strefa zbieżności wiatru przesunie się nieco bardziej ku kierunkowi wschodniemu.
Kiedy dojdzie inicjacji najsilniejszy burz oraz jakie zagrożenie będą one stwarzać?
Do inicjacji głębokiej konwekcji dojdzie najpewniej około 13-14. Druga fala frontowa, na której spodziewamy się gwałtownego rozwoju burz w naszym kraju ,powinna wkroczyć nad Opolszczyznę, Śląsk oraz Łódzkie w godzinach popołudniowych około 16-17. Możliwe jest powstawanie wielu burz superkomórkowych lub większych klastrów wielokomórkowych w formie training storms, czyli przechodzenie jednej burzy po drugiej. Grzmieć będzie zapewne praktycznie od rana.
Największa aktywność i siła burz przypadnie zapewne na godziny popołudniowe, wieczorne oraz częściowo również nocne, zwłaszcza pierwsza część nocy. W nocy burze powinny już znacząco tracić na sile lub całkowicie wygasać. Największym zagrożeniem będą silne porywy wiatru związane ze zjawiskiem downburst i mogą przekraczać nawet 80-100 km/h.
Dodatkowo występować będą silne/nawalne opady deszczu o łącznej akumulacji 30-50 mm deszczu ze względu na sporą wodność atmosfery. Jeśli dojdzie do zjawiska training storm to sumy będą znacznie wyższe i będą mogły powodować zalania oraz podtopienia.
Największe prawdopodobieństwa rozwoju burz superkomórkowych zaistnieje jutro w województwach: śląskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, wielkopolskim oraz kujawsko-pomorskim i częściowo w świętokrzyskim i to tam nie wyklucza pojawienia się lokalnej krótkotrwałej mezocyklonowej trąby powietrznej.
Storm Relative Helicity będzie wynosić powyżej 150-250 m2/s2 w warstwach 0-3 km co również będzie sprzyjać rozwojowi superkomórek burzowych, które w sobotę będą stanowiły największe zagrożenie.
Gdzie rozwiną się najsilniejsze burze?
Dużo osób zada pytanie, gdzie wystąpią najsilniejsze burze?
Najsilniejszych burz, które mogą wyrządzić szkody materialne, spodziewamy się w poniżej wymienionych województwach: śląskim, łódzkim, małopolskim, wielkopolskim, opolskim, kujawsko-pomorskim oraz częściowo również w mniejszym stopniu w mazowieckim, oraz pomorskim.
Prognoza burzowa na 20.08.2022 i noc z 20/21.08 w formie graficznej
🔴3 stopień prognozy wydany ze względu na możliwość wystąpienie krótkotrwałej mezocyklonowej trąby powietrznej oraz silnych/bardzo silnych porywów wiatru przekraczających 100 km/h w mniejszym stopniu z powodu nawalnych opadów deszczu wraz z opadami gradu do 3-4cm.
🟠2 stopień prognozy wydany z powodu na bliskość do strefy wyższego stopnia i głównie ze względu na silne prostoliniowe porywy wiatru 90-100 km/h. Prognozowane również nawalne opady deszczu i grad do 3 cm.
🟡1 stopień prognozy wydany ze względu na możliwość pojawienia się mniejszych izolowanych ośrodków burzowych, które mogą przynosić silne porywy wiatru do 80-90 km/h oraz opady deszczu nawalnego wraz z gradem.
Podsumowanie
Na końcu warto wspomnieć, że burza to zjawisko lokalne i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad twoją lokalizacją. Prognoza ma charakter oszacować, gdzie mniej więcej mogą wystąpić silne zjawiska pogodowe, ponieważ nie da dokładniej przewidzieć się, gdzie dojdzie do inicjacji najsilniejsze burzy. Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Opracowanie: Sebastian Grzegorzak