Przejdź do treści

Możliwość wystąpienia silnego wiatru 22.12.2023. Wstępna analiza Jarosława Turały.

Możliwość wystąpienia silnego wiatru 22.12.2023. Wstępna analiza Jarosława Turały.

Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA IOS

Reklama

Dzień dobry.

Każda aktualizacja przybliża nas do celu. Mam na myśli 22.12.2023. Oczy zarówno specjalistów, pasjonatów, jak i ludzi niezwiązanych z meteo skierowane są właśnie na ten dzień. Wszystko za sprawą prognozowanych silnych i bardzo silnych porywów wiatru. Sytuacja mimo jeszcze bądź, co bądź dość dalekiego okresu powoli zaczyna się stabilizować.

Możliwość wystąpienia silnego wiatru 22.12.2023. Wstępna analiza Jarosława Turały., Możliwość wystąpienia silnego wiatru 22.12.2023. Wstępna analiza Jarosława Turały.

Co mam na myśli.

Reklama

Chodzi głównie o „zejście” prawdopodobnie nurkującego niżu barycznego, który pojawi się nad Skandynawią. Prognozy i każda aktualizacja rozstrzeliwuje prognozowane ciśnienie w centrum tego ośrodka, a Wiecie doskonale, że każdy Hektopaskal różnicy, to parę kilometrów na godzinę w górę lub w dół. Wcale się nie dziwię, że niż będzie głęboki, trochę ciepła i solidna porcja szybkiego przepływu – powyżej 310 km/h sprawią, że ciśnienie w jego centrum stale będzie się obniżać.

Na tę chwilę prognozy szacują spadek do magicznych 951 hPa. To naprawdę jest bardzo niskie ciśnienie, a jego drastyczny spadek odczujemy wszyscy. Za kolei u wybrzeży Hiszpanii mamy stały, niemrawo przemieszczający się wyż z próbą wepchnięcia się do Europy Środkowej klinem. Już te fakt sprawi, że gradient (różnica) baryczny wzrośnie. Oznacza to oczywiście silne porywy wiatru.

YouTube player

Na obecną chwilę wygląda to tak

Na obecną chwilę wygląda to tak – Wiatr o prędkości rzędu 80 – 105 km/h w porywach. W czasie występowania konwekcji na spodziewanym katafroncie i strukturach liniowych, niewykluczone porywy powyżej 110 km/h i to także na nizinach. Dodatkowo szybki spadek ciśnienia atmosferycznego, który może rzeczywiście popsuć nam samopoczucie. Niewykluczone są zjawiska burzowa z silniejszymi opadami.

Sytuacja cały czas jest rozwojowa i wymaga stałej obserwacji.

Reklama

Około 19/20.12.2023 powinna pojawić się szeroka analiza dotycząca spodziewanych zjawisk i humorków naszej pogody.

Na grafikach porównanie spodziewanych porywów wiatru modeli ECMWF / GFS na 22.12.2023r. Pamiętajcie zawsze, że to tylko prognoza i to słowo jest tutaj kluczowe.

Opracował: Jarosław Turała


Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Reklama

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama