Nowy Rok i nowe rekordy temperatury dla stycznia. W Warszawie temperatura powietrza wyniosła 18,8 °C.

Powiew wiosny w Sylwestra.
Napływ cieplejszej masy powietrza z zachodu Europy nastąpił już w Sylwestra (31.12) rano. W województwie lubuskim temperatury bardzo szybko wzrosły i najwyżej notowane były w Słubicach. Odczyt na godzinę 13 wynosił 17,6 stopni Celsjusza.

Rekordowo ciepła sylwestrowa noc.
Przyzwyczajeni jesteśmy, że jeżeli pojawia się noc, a słońce chowa się za horyzontem, to temperatury spadają. Szczególnie jest to widoczne jesienią i zimą. Tym razem jednak było inaczej i temperatury utrzymywały się nadal na bardzo wysokim poziomie.
W sylwestrową noc najcieplej było w województwie śląskim. 17,5 stopnia C zanotowano w Bielsko Białej. Bardzo ciepło było też na zachodzie i w centrum Polski. Tam temperatury wynosiły od 14,5 do 16°C. Najzimniej było w województwie małopolskim: 2,9 stopnia Celsjusza zanotowano w Krakowie.

Ciepły Nowy Rok. Pobity rekord ciepła w styczniu.
Nowy Rok również witamy adwekcją ciepłych mas powietrza. Temperatury, które i tak były wysokie nocą, jeszcze zaczęły wzrastać. Najcieplej było w Warszawie. Tam temperatura powietrza wyniosła 18,8 °C.
Jednocześnie jest to najwyższa temperatura notowana w styczniu w Polsce.
Stary rekord z 6 stycznia 1999 roku wynosił 18,6°C (Pszenno).

Sytuacja baryczna odpowiedzialna za tak wysoką temperaturę w Polsce.
Taka sytuacja spowodowana jest odpowiednim ułożeniem ośrodków barycznych, a więc niżów nad Skandynawią oraz bardzo chwil silnego wyżu nad środkową Rosji.