Witajcie. Nie wydaje się Wam, że wczoraj powietrze było ciężkie i przy okazji operacji słońca było duszno i parno? Ja przynajmniej tak czułem. Wszystko za sprawą napływu cieplejszej masy powietrza polarnomorskiego, które dodatkowo zasobne jest w więcej wilgoci. Stąd uczucie gorąca.
Wyliczenia modeli numerycznych
Tymczasem zbliżamy się do tego „miejsca”, w którym jeszcze tydzień temu widoczne były „mordercze” upały. Mam nadzieje, że potraktowaliście mój post poważnie i uznaliście tamten incydent za wspomnianą wtedy ciekawostkę.
Ponieważ jest coraz bliżej tego okresu – 19 / 21.07.2022r wrzuciłem na warsztat dwie wiązki modelowe – ECMWF oraz GFS na dzień 19.07 i widać wyraźnie zbliżający się grzbiet fali w polu geopotencjału z napływem masy powietrza zwrotnikowego. Po wschodniej stronie prognoza widzi piękną dolinę w której będzie zalegało chłodniejsze powietrze.
Jak widać wiązki są nawet niezbyt rozbieżne, więc niebawem pewnie będzie można napisać prognozę, która będzie obarczona minimalnym błędem.
Wysokie temperatury
Gorąco będzie niemal na pewno. Pytanie, które sobie jeszcze zadaję, to jak długo i jak „mocno” nas przygrzeje. Wszystko zależy od szerokości strumienia, którym popłynie wspomniany „Zwrotnik”. Im węższy strumień tym szanse na bardzo wysokie temperatury większe. Biorąc pod uwagę, że grzbiet fali osiągniemy około 20 / 21, to jest jednak dobra wiadomość.
Temperatura będzie wzrastać powoli i sukcesywnie dając nam możliwość adaptacji do tych bardziej letnich warunków.
Jaka więc będzie temperatura?
Wszystko wskazuje na to, że jest szansa na 35+. I bliżej będziemy terminu „zero” tym będę zajmował się tematem „głębiej”.
Front chłodny i burze
Zanim wszystko dojdzie do skutku mamy 14.07 i wędrujący front atmosferyczny, który ułoży się prawie równoleżnikowo i przyniesie burze, które wystąpią w drugiej części dnia. W województwach – Dolnośląskim, Opolskim, Śląskim, Małopolskim, Podkarpackim należy spodziewać się zjawisk burzowych, które będą niosły ze sobą intensywne opady deszczu oraz gradu o średnicy >3 cm. Niestety oprócz tego w takich komórkach będzie silnie wiało.
Pojedyncze porywy mogą przekroczyć 100 km/h powodując szkody materialne.
Prawdopodobnie niebawem wpadnie odpowiednie ostrzeżenie meteo.
Grafika – ECMWF / WETTER3.DE