Przejdź do treści

Opady śniegu w najbliższych dniach nad Polską. Sprawdzamy prognozy.

Bardzo szybko wchodzimy w okres, można by powiedzieć Przyziemia. Sytuacji, w której temperatury spadną na Północnym wschodzie poniżej zera oraz pojawią się opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Sytuacja na drogach lokalnie może być dosyć niebezpieczna i na to warto w kolejnych dniach zwrócić uwagę.

Opady śniegu – sytuacja baryczna

Reklama

No to Europą Środkową mamy wszystkie składniki do tego, aby powstały opady śniegu. Nad Półwyspem Skandynawskim oraz Finlandią znajdują się wyżej atmosferyczne, które ściągają do Litwy Łotwy oraz północno wschodniej Polski chłodne powietrze z północy.

Do tego wszystkiego jest potrzebna jeszcze wilgoć, którą zapewnią nam niże Knud oraz Linus, przemieszczające się od Niemiec w kierunku Polski oraz Bałkan. Niże te będą ciągnęły ze sobą systemy frontów atmosferycznych i jeszcze mocniej spotęgują napływ chłodu do Polski. A na styku ciepłych i chłodnych mas powietrza pojawią się opady śniegu.

Ile może spaść śniegu?

Reklama

W tym momencie wyliczenia wskazują, że najwięcej śniegu spaść może w województwach południowo wschodnich, w województwie lubelskim oraz podkarpackim, lokalnie od 10 do 20 cm śniegu, w województwie małopolskim od 10 do 20 cm śniegu. W wyższych partiach Tatr nawet powyżej 100 cm śniegu.

Opady śniegu w najbliższych dniach nad Polską. Sprawdzamy prognozy., Opady śniegu w najbliższych dniach nad Polską. Sprawdzamy prognozy.

Śnieg w czwartek

W czwartek pierwsze opady śniegu mogą pojawić się na krańcach północno wschodnich. Tam spływać też będzie chłodne powietrze i temperatury nie podskoczą powyżej 0°C.

Śnieg w nocy z czwartku na piątek.

W nocy z czwartku na piątek do północno wschodniej Polski dotrze front atmosferyczny związany z niżem Knud. W momencie styku z bardzo wychłodzonymi masami powietrza na północnym wschodzie opady deszczu zaczną zamieniać się w opady deszczu ze śniegiem oraz opady śniegu. W nocy opady śniegu przede wszystkim w województwie warmińsko-mazurskim, ale również w województwie podlaskim.

Śnieg w piątek.

Reklama

W piątek w pierwszej części dnia opady śniegu, przede wszystkim na północnym wschodzie województwa mazowieckiego oraz w województwie warmińsko mazurskim. Jednak z każdą godziną tych opadów śniegu będzie przybywać, a chłodne powietrze z północnego wschodu zacznie rozlewać się do Polski centralnej oraz południowej.

W godzinach wieczornych opady śniegu od Gdańska po Warszawę aż po Lublin. Strefa opadów śniegu będzie się powiększać i kierować w kierunku południowo zachodnim. Lokalnie padać będzie intensywnie.

Śnieg w nocy z piątku na sobotę.

W nocy z piątku na sobotę intensywne opady śniegu w województwach małopolskim, podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim, łódzkim oraz na południu województwa wielkopolskiego. Na drogach ślisko, strefa opadowa będzie przesuwać się dalej w kierunku południowym. Najsilniejsze opady śniegu w województwie małopolskim oraz podkarpackim.

Śnieg w sobotę.

Reklama

W sobotę strefa opadów śniegu zostanie niejako zablokowana w Polsce południowo wschodniej i przez cały dzień opady śniegu będą występować w województwie podkarpackim oraz województwie małopolskim i na południu województwa lubelskiego. Jednak z każdą godziną te opady już powinny słabnąć.

Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA IOS


Opady śniegu w najbliższych dniach nad Polską. Sprawdzamy prognozy., Opady śniegu w najbliższych dniach nad Polską. Sprawdzamy prognozy.

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama