Przejdź do treści

Opady śniegu w sobotę. Przeglądamy najnowsze prognozy.

Opady śniegu w sobotę. Przeglądamy najnowsze prognozy.

Niż genueński

Reklama

W ostatnich dniach przeglądamy codziennie wyliczenia modeli numerycznych i coraz bardziej jawi się nam scenariusz opadów śniegu w sobotę związanych z przemieszczaniem się frontu ciepłego, związanego z niżem genueńskim. Niż genueński według najnowszych wyliczeń utworzyć się ma nad Genuą w nocy z czwartku na piątek, a następnie przemieszczać się będzie w kierunku wschodnim z odchyleniem na północ. To od trajektorii przemieszczenie się tego niżu będą ostatecznie zależeć strefy opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu.

opady sniegu, opady sniegu,w sobotę

Chłodne powietrze nad Polską

Gdy niż będzie tworzył się nad genuą, nad Polskę z północy napływać będzie bardzo chłodne powietrze i w dzień temperatury nie będą osiągać więcej niż 6°C, a w nocy będą pojawiały się temperatury ujemne. Szczególnie chłodno będzie w czwartek oraz w piątek, gdzie maksymalne temperatury w dzień wyniosą od 4 do 6°C.

Wędrówka frontu ciepłego

Reklama

Jeżeli ten scenariusz się sprawdzi, to już w nocy z piątku na sobotę nasuwać się będzie ciepły front atmosferyczny nad regiony południowe Polski. Powietrze chłodne pochodzenia arktycznego z północy zacznie być wypierane przez powietrze zdecydowanie cieplejsze. Spowoduje to, że na czele frontu atmosferycznego pojawią się opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Podczas wędrówki frontu z regionów południowych w kierunku północy będziemy notowali przede wszystkim opady śniegu, opady mokrego śniegu, następnie opady śniegu z deszczem i marznącego deszczu oraz opady deszczu.

Od 5 do 10 cm śniegu

Spaść może od 5 do 10 cm śniegu, ale z racji tego, że napłynie ciepłe powietrze, ten śnieg powinien się zaraz roztopić. W tym momencie nadal dokładnie nie wiemy, jak ukształtuje się trajektoria niżu genueńskiego i nie wiemy, w którym momencie wędrówki frontu ciepłego nad Polską pojawią się opady śniegu. Ale wszystko wskazuje, że będzie to Polska centralna i północna. Musimy poczekać na kolejne wyliczenia modeli numerycznych. Wtedy wrócimy z bardziej szczegółową prognozą.


Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inne wiadomości.

Reklama