ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA – 21/12/2023r – 15:00 CET – 23/12/2023r – 12:00 CET
Profil na FB autora
Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:
„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook
Ostrzeżenie – obszary
– Obszary zaznaczone kolorem – CZERWONYM – Z uwagi na możliwość wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru o prędkości do 115 km/h. Niewykluczone silniejsze porywy (m.in. w konwekcji)
– Obszary zaznaczone kolorem – ŻÓŁTYM – Z uwagi na możliwość wystąpienia silnych (miejscami bardzo silnych) porywów wiatru w zakresie prędkościowym od 70 do 85km/h. W ewentualnej konwekcji możliwe silniejsze porywy.
– Obszary zaznaczone kolorem – ZIELONYM – Z uwagi na możliwość wystąpienia silnych porywów wiatru w zakresie prędkościowym 50 – 65 km/h (miejscami silniejsze).
SYTUACJA BARYCZNA
Polska znajduje się w polu obniżonego ciśnienia w środowisku szybszego przepływu powietrza zarówno w dolnej, środkowej jak i w górnej troposferze. Znajdujemy się po wschodniej stronie bardzo silnego prądu strumieniowego, który notuje prędkości rzędu 350 km/h. W przeciągu najbliższych godzin oś prądu nieco przesunie się nad nasze zachodnie granice. Od północnego zachodu nad Szwecję nasuwa się głęboki niż baryczny, którego ciśnienie nadal spada. Taka sytuacja spowoduje znaczne zaostrzenie gradientu barycznego, który spowoduje wzrost prędkości wiatru. Niż wędrując dalej na południowy wschód będzie oczywiście generował fronty atmosferyczne z opadami. Po przejściu mniej więcej nad terytorium Litwy po stronie zachodniej zostanie zaciągnięte chłodniejsze powietrze o znacznej chwiejności termodynamicznej. Oznacza to pojawienie się opadów również pochodzenia konwekcyjnego, burze oraz zawieje i zamiecie śnieżne.
SPODZIEWANE ZJAWISKA
– SILNE / BARDZO SILNE PORYWY WIATRU
– OPADY DESZCZU / DESZCZU ZE ŚNIEGIEM / ŚNIEGU
– ZAWIEJE / ZAMIECIE ŚNIEŻNE
– SPADEK WIDZIALNOŚCI POZIOMEJ
– ZJAWISKA BURZOWE
– POGORSZENIE SIĘ WARUNKÓW BIOMETEO
OPIS ZAGROŻENIA
O większości zjawisk dowiedzieliście się już z ostatniej analizy, jednak warto przypomnieć o tym, co się będzie działo przez najbliższe dni. Otóż przede wszystkim należy spodziewać się silnych porywów wiatru w pasie nadmorskim. Na Pomorzu Zachodnim oraz Pomorzu zgodnie z niemal równoległym ułożeniem osi prądu strumieniowego do przepływu powietrza wiać będzie najmocniej.
Nie jest powiedziane, że gdzieś poryw może przekroczyć 120 km/h. W głębi kraju wiatr zacznie również nasilać już dziś. Nocą przeważnie od 65 do 80 km/h z tym, że lokalnie wiatr może osiągać prędkości 90 km/h. W przypadku wystąpienia licznej konwekcji, porywy miejscami mogą zdarzyć się silniejsze. Jutro apogeum silnych porywów. Nad morzem niewykluczone przekroczenie 125 km/h w pojedynczym porywie – Cały czas mowa o porywach nad samym morzem przy otwartej przestrzeni. Na nizinach również jutro apogeum wiatru.
Chwilami porywy mogą dochodzić do 85 km/h lub zostać przekroczone. Przy zaciągnięciu chłodniejszej masy powietrza opady deszczu zamienią się w opady deszczu ze śniegiem i śniegu, które w połączeniu z silnymi porywami będą powodować zawieje i zamiecie śnieżne. Podczas konwekcji oczywiście niewykluczone zjawiska burzowe – po prostu burze śnieżne. Spadające ciśnienie będzie powodować senność oraz rozdrażnienie. Może również być przyczyną zmiany samopoczucia, niestety na gorsze. Wiatr dodatkowo będzie powodował spadek temperatury odczuwalnej.
Warto się przygotować
Pamiętajcie o uprzątnięciu luźnych przedmiotów z podwórek i balkonów oraz ogólnie na przygotowanie się na dynamiczniejszą aurę. By nikt nie był zaskoczony. Po to m.in to i ostrzeżenia innych portali czy pasjonatów. Nie lekceważcie ich.
Pamiętajcie, że to tylko prognoza, a rzeczywiste obszary występowania zjawisk mogą ulec zmianie.
Prognozę przygotował: Jarosław Turała.