Przejdź do treści

Pogoda na czwartek okiem Jarosława Turały. Opady deszczu

Dzień dobry.

Reklama

Poranek w wielu miejscach punktowo deszczowy. W Nowym Sączu, czy Lublinie widzialność pozioma spadła poniżej 200m. Ogólnie dominuje zachmurzenie umiarkowane i duże. Na zachodzie, południu oraz w centrum pada przelotny deszcz. Jak widać, październik przypomniał nam po cieplejszych epizodach, że mamy jesień 🙂. Wczoraj na termometrach maksymalnie prawie 15 stopni w Raciborzu.

Zapraszamy na profil Autora: https://www.facebook.com/meteoexpert

Co nas dziś czeka w pogodzie? Sporo przelotnych opadów, które będą miały również charakter konwekcyjny. Wtedy więc popada nieco mocniej. Kto wie, czy gdzieś nie zagrzmi, ale szanse są naprawdę marginalne.

Pogoda na czwartek okiem Jarosława Turały. Opady deszczu, Pogoda na czwartek okiem Jarosława Turały. Opady deszczu

SYTUACJA BARYCZNA / SYNOPTYCZNA

Reklama

Polska znajduje się na skraju, dość szybko wędrującego, płytkiego ośrodka niskiego ciśnienia, który będzie przemieszczał się przez terytorium naszego kraju. Oczywiście jak niż, to system frontów atmosferycznych, które przyniosą przelotne opady. Na mapie wysokości izobarycznej 500 hPa widać nieco zwiększony gradient pionowy temperatury z płyciutką zatoką niżową. Po przejściu niżu dostaniemy się pod wpływ silnego przepływu w górnej troposferze. Dodatkowo na południu kraju należy spodziewać się kolejnego niżu z frontami atmosferycznymi. Będzie więc znów padało. Napływa nad Polskę chłodna masa powietrza polarnomorskiego.


Pogoda na czwartek

Zachmurzenie na ogół umiarkowane i duże. Już od rana w wielu miejscach kraju opady deszczu. Przede wszystkim na zachodzie, południu oraz w centrum. W miarę upływu dnia, wędrujący niż, a w zasadzie jego fronty przyniosą opady także na północy oraz na wschodzie. Południe kraju zacznie się powoli rozpogadzać. Po południu oprócz regionów południowych oraz południowo zachodnich przelotne opady. Nie są wykluczone pojedyncze burze. Na termometrach od 7 – 9 stopni na północy przez 10 – 12 na zachodzie, w centrum i na wschodzie. Najcieplej na południu oraz południowym wschodzie, gdzie powinno być od 13 do 15 lokalnie 16 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, wiejący z różnych kierunków. Ciśnienie 991 – 998 hPa.

Kolejne dni

Dostałem sygnał, że pojawiają się już jakieś „prognozy” dotyczące jakiś niesamowitych wichur…..Mówimy tutaj całkiem poważnie o porywach rzędu 120 – 140 km/h…..No dobrze – Jest akcja – Jest reakcja…….Co mogę powiedzieć na ten temat, a w zasadzie – wypowiedzieć się…..Otóż z tego, co widziałem pseudo prognoza, bo nie boję się tego sformułowania użyć dotyczy 5 listopada – Serio???

Reklama

Brak komentarza, niech będzie wystarczającym komentarzem…..

Autor: Jarosław Turała

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inne wiadomości.

Reklama