Przejdź do treści

Pogoda w sobotę 16.07.2022. Przejście zatoki niżowej, masowa konwekcja i burze

Pogoda w sobotę 16.07.2022. Przejście zatoki niżowej, masowa konwekcja i burze

SYTUACJA BARYCZNA

Reklama

W sobotę nasz kraj a dokładniej Bałtyk znajdzie się w obszarze górnego ośrodka niskiego ciśnienia, który spowoduje szybki rozwój konwekcji i wypiętrzanie się chmur kłębiastych. Dodatkowo z zachodu na wschód będzie przemieszczał się chłodny front atmosferyczny, który wspomoże potencjalny rozwój burz.

Pogoda w sobotę – Temperatury

Temperatury w naszym kraju będą oscylować w granicy 20-23 stopni na południu i południowym- zachodzie kraju. Im dalej na północ w strefie oddziaływania zatoki niżowej temperatury będą znacznie niższe i osiągną około 15-17 stopni. 

Ciśnienie i porywy wiatru

Reklama

Ciśnienie na stabilnym, lecz nieco zróżnicowanym poziomie od 1012 hPa na Pomorzu do 1018 hPa na Dolnym Śląsku i południowym- zachodzie kraju.

Porywy wiatru mogą być silniejsze na zachodzie, w centrum i na północy kraju i mogą osiągać nawet 50-60 km/h bez burz z samego pionowego gradientu ciśnienia.

Zachmurzenie i opady

Na południu i południowym- zachodzie dużo przejaśnień i wiele promieni słonecznych. Również za przechodzeniem frontu atmosferycznego z zachodu na wschód będą pojawiać się przejaśnienia w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Burze w sobotę – charakterystyka

Reklama

To, co najważniejsze podczas sobotniego dnia to potencjalny rozwój konwekcji i burze, które będą powstawać w obrębie chłodnego frontu atmosferycznego, który będzie przemieszczał się z zachodu na wschód naszego kraju. Dodatkowo rozwój burz może wspierać ośrodek niskiego ciśnienia, który znajdzie się nad wodami Morza Bałtyckiego. Dodatkowo w górnych warstwach troposfery zaznaczy się silny przepływ powietrza ( stream).

Burze będą mogły przyjmować, postać formacji liniowych wraz na czele z chmurami szelfowymi, układów lub układów wielokomórkowych. Nie wykluczamy powstania się jednej lub więcej superkomórek burzowych, gdzie największym zagrożeniem podobnie jak w przypadku układów będą silne szkwałowe porywy wiatru dochodzące do 70-85 km/h, miejscami wartości mogą być jeszcze większe.

Spodziewamy się również opadów deszczu o łącznej akumulacji 10-25 mm deszczu i opadów gradu o różnej średnicy 1-2,5 cm.

Burze w sobotę – gdzie się pojawią.

Reklama

Największe ryzyko pojawienia się burz wystąpi początkowo na północy a później w centrum naszego kraju. Najmniejsza szansa na burze wystąpi na krańcach południowych, wschodnich i południowo- zachodnich, gdzie rozwój będzie mocno ograniczony i hamowany przez różne czynniki.

Burze będą przemieszczać się szybko ze względu na wysoki przepływ z północnego- zachodu na południowy- wschód kraju. Najbardziej aktywne będą w godzinach popołudniowych i wieczornych, a później powinny tracić już znacząco na sile i tuż po północy być już w bardzo słabym stanie lub praktycznie wygasnąć. 

Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama


Autorzy: Sebastian Grzegorzak

Reklama