Przejdź do treści

Powodzie błyskawiczne na Krecie. Odnaleziono drugą martwą osobę.

Powodzie błyskawiczne na Krecie. Odnaleziono drugą martwą osobę. Ciało kobiety, która jechała samochodem z mężczyzną, który również zmarł, odnaleziono w kurorcie Agia Pelagia na Krecie.

Powodzie błyskawiczne na Krecie. Odnaleziono drugą martwą osobę.
fot. Maciej Chochla

Powodzie błyskawiczne na Krecie. Odnaleziono zaginioną.

Reklama

Ratownicy odnaleźli ciało kobiety, która jest drugą osobą, która zginęła w błyskawicznych powodziach spowodowanych silnymi burzami, które przetoczyły się przez grecką Kretę.

Z pomocą dronów specjalna jednostka straży pożarnej znalazła ciało 49-latki w niedzielę na Morzu Śródziemnym w pobliżu Agia Pelagia, nadmorskiego kurortu na północny zachód od stolicy Krety, Heraklionu.

Reklama

Ofiara, matka dwójki dzieci, została porwana do morza, gdy próbowała wydostać się z samochodu porwanego przez powodzie.

Odkrycie zakończyło operację poszukiwawczą, która rozpoczęła się w sobotę, kiedy w samochodzie znaleziono ciało Kostasa Vergakisa, kierowcy pojazdu.

Silne burze w weekend

Weekendowe burze w ciągu kilku godzin przyniosły równowartość czteromiesięcznych sum opadowych. W kilku nadmorskich wioskach zalewając drogi, sklepy i domy.

Reklama

Podczas gdy zespoły ratownicze kontynuowały przeczesywanie tego obszaru w niedzielę, grecki nadawca państwowy ERT opisał sceny „biblijnej katastrofy”, z materiałem filmowym samochodów i innych szczątków zanurzonych pod wodą morską w Agia Pelagia i Sitia na wschodzie wyspy, gdzie ogłoszono stan wyjątkowy.

„Sytuacja wymknęła się spod kontroli”, powiedział burmistrz Sitii, Giorgos Zervakis a urzędnicy ogłosili pakiet odszkodowań w wysokości 400 000 euro ze skutkiem natychmiastowym.

„Są osuwiska, drogi są zamknięte, obszary są nieprzejezdne, ponieważ ulice zamieniły się w rzeki. Przez te wszystkie lata, kiedy byłem w Sitii, nigdy nie widziałem czegoś podobnego.” wspomina burmistrz.

O Krecie.

Reklama

Kreta jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Grecji i do tej pory przyciągnęła sześciokrotnie większą liczbę turystów pod względem liczby odwiedzających w tym roku. Lotnisko w Heraklionie jest drugim co do wielkości w kraju.

Meteorolodzy, którzy przewidzieli potężną burzę, powiedzieli, że środki ochronne powinny zostać podjęte wcześniej. „Zostało to przewidziane przez nasze modele meteorologiczne” – powiedział dr Kostas Lagouvardos, dyrektor ds. Badań w Narodowym Obserwatorium w Atenach.

Ponad 150 mm deszczu w mniej niż 12 godzin

„Około 150 mm deszczu, odpowiednik czteromiesięcznych opadów we wschodniej Krecie, spadło w mniej niż 12 godzin. Powinna być większa gotowość i koordynacja między agencjami. Biorąc pod uwagę prognozy, stanowiska archeologiczne powinny zostać zamknięte, a obywatele poinformowani”.

Reklama

Lagouvardos powiedział, że chociaż powódź może być scharakteryzowana jako ekstremalne zdarzenie pogodowe, nie sądzi, że jest ona związana z załamaniem klimatu w kraju, który został dotknięty bezprecedensowymi pożarami w zeszłym roku w wyniku historycznej serii fal upałów. „Na szczęście mieliśmy łagodne lato w tym roku” – dodał.

Ale urzędnicy wysłani na wyspę powiedzieli, że zubożała infrastruktura i niespełniające norm systemy odwadniające niewątpliwie odegrały rolę w szkodach.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama