Przejdź do treści

Silne opady deszczu i śniegu w najbliższy piątek i sobotę. Duży gradient temperatury i silny wiatr.

Silne opady deszczu i śniegu w najbliższy piątek i sobotę. Duży gradient temperatury i silny wiatr.

Reklama

Kolejne wyliczenia modeli numerycznych rysują dwa główne scenariusze pogodowe na najbliższy weekend. Oba są bardzo ciekawe, dlatego zapraszam do lektury artykułu.

Niż genueński

W ostatnich dniach przeglądamy codziennie wyliczenia modeli numerycznych i coraz bardziej jawi się nam scenariusz opadów śniegu w sobotę związanych z przemieszczaniem się frontu ciepłego, związanego z niżem genueńskim. Niż genueński według najnowszych wyliczeń utworzyć się ma nad Genuą w nocy z czwartku na piątek, a następnie przemieszczać się będzie w kierunku wschodnim z odchyleniem na północ. To od trajektorii przemieszczenie się tego niżu będą ostatecznie zależeć strefy opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu.

silne opady, silne opady

Chłodne powietrze nad Polską

Reklama

Gdy niż będzie tworzył się nad genuą, nad Polskę z północy napływać będzie bardzo chłodne powietrze i w dzień temperatury nie będą osiągać więcej niż 6°C, a w nocy będą pojawiały się temperatury ujemne. Szczególnie chłodno będzie w czwartek oraz w piątek, gdzie maksymalne temperatury w dzień wyniosą od 4 do 6°C.

Wędrówka frontu ciepłego – scenariusz I

Jeżeli ten scenariusz się sprawdzi, to już w nocy z piątku na sobotę nasuwać się będzie ciepły front atmosferyczny nad regiony południowe Polski. Powietrze chłodne pochodzenia arktycznego z północy zacznie być wypierane przez powietrze zdecydowanie cieplejsze. Spowoduje to, że na czele frontu atmosferycznego pojawią się opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Podczas wędrówki frontu z regionów południowych w kierunku północy będziemy notowali przede wszystkim opady śniegu, opady mokrego śniegu, następnie opady śniegu z deszczem i marznącego deszczu oraz opady deszczu.

silne opady, silne opady

Od 5 do 10 cm śniegu

Spaść może od 5 do 10 cm śniegu, ale z racji tego, że napłynie ciepłe powietrze, ten śnieg powinien się zaraz roztopić. W tym momencie nadal dokładnie nie wiemy, jak ukształtuje się trajektoria niżu genueńskiego i nie wiemy, w którym momencie wędrówki frontu ciepłego nad Polską pojawią się opady śniegu. Ale wszystko wskazuje, że będzie to Polska centralna i północna. Musimy poczekać na kolejne wyliczenia modeli numerycznych. Wtedy wrócimy z bardziej szczegółową prognozą.

Silny wiatr

Reklama

Wraz z przemieszczaniem się frontu atmosferycznego wzrośnie też prędkość wiatru w Polsce Centralnej i Północnej, w porywach do 70 bądź lokalnie 85 km/h. Na krańcach południowych niewykluczone są burze.

Wędrówka frontu ciepłego – scenariusz II

Drugi ze scenariuszy mówi o tym, że front atmosferyczny również będzie wkraczał z w nocy z dziewiętnastego października na dwudziestego października. Jednak on będzie przynosił przede wszystkim opady deszczu. Opady śniegu pojawią się jedynie na północnym wschodzie Polski. W tym scenariuszu ciepła masa powietrza dotrze zdecydowanie głębiej do centrum Polski, a na południu mogą pojawić się lokalne burze. W tym w tym scenariuszu również porywy wiatru najsilniejsze będą nad morzem tam do 90 km/h, a na północy Polski do 60 bądź 70 km/h.

YouTube player

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inne wiadomości.

Reklama