Przejdź do treści

Trąby powietrzne w Niemczech. Paderborn i Lippstadt. Ofiara śmiertelna i dziesiątki rannych.

Silne burze, które pojawiły się w sobotę w Niemczech, spowodowały bardzo duże zniszczenia, zwłaszcza w Nadrenii Północnej-Westfalii. W Paderborn ranne zostały 43 osoby, w Westerwaldzie zginęła jedna osoba. Niemiecka służba pogodowa mówi o co najmniej trzech potwierdzonych tornadach.

Trąby powietrzne w Niemczech – trzy potwierdzenia

Reklama

Po silnych burzach w piątek niemiecka służba pogodowa (DWD) potwierdziła trzy podejrzane przypadki tornada. W Paderborn, Lippstadt i w powiecie Lütmarsen w okolicach miasta Höxter.

Na wschodzie Nadrenii Północnej-Westfalii tornada pozostawiły po sobie dziesiątki rannych i szkody liczone w milionach Euro. Gwałtowne burze wystąpiły również w innych częściach kraju. W Nadrenii-Palatynacie zmarł 38-latek rażony piorunem.

Reklama

Oprócz trzech potwierdzonych tornad były inne podejrzane przypadki w Ratingen koło Düsseldorfu i w Sauerland. Trwają jednak jeszcze badania w celu potwierdzenia.

trąby powietrzne w niemczech, trąby powietrzne w niemczech,paderborn,lippstadt
Niemcy, Paderborn – Friso Gentsch / AP

Powstanie układu burzowego

Już na dzień przed nadejściem gwałtownego załamania pogody modele numeryczne pokazywały bardzo niebezpieczną sytuację dla środkowych Niemiec. W piątek pojawiła się głęboka konwekcja. W jej wyniku powstały komórki burzowe, które bardzo szybko zaczęły się przekształcać w superkomórki burzowe. Niosły ze sobą bardzo silne porywy wiatru, gradobicia a trzy z nich wytworzyły tornada. Co więcej powodowałyt zalania ponieważ w ich rdzeniu występowały opady do 40 litrów na metr kwadratowy. Superkomórki następnie połączyły się w układ burzowy, który słabnący wszedł na tereny zachodniej Polski.

Trąba powietrzna w Paderborn

Paderborn został najbardziej dotknięty przez tornado w piątek 20.05.2022. W wyniku przejścia tornada 43 osoby odniosły obrażenia, w tym dziesięć z nich obrażenia poważne. W szpitalach nadal znajduje się 30 osób.

Reklama

Według policji i straży pożarnej burza wraz z tornadem spowodowała poważne szkody. Trwają szeroko zakrojone prace porządkowe. Niektóre rusztowania przewróciły się, dachy zostały pozrywane, gałęzie były łamane i wybijały okna. Wiele drzew jest powalonych a metalowych konstrukcji doszczętnie zniszczonych.

trąby powietrzne w niemczech, trąby powietrzne w niemczech,paderborn,lippstadt
Niemcy, Paderborn – David Inderlied / AP

Trąba powietrzna w Lippstadt

W Lippstadt straż pożarna zgłosiła podejrzenie tornada w rejonie miasta. Ostatecznie DWD również je potwierdziło. Tornado spowodowało poważne szkody. W całym mieście wiele dachów zostało zerwanych a drzewa powalone. Nikt tam na szczęście nie zginął.

Ofiara śmiertelna w Westerwaldzie

Burze szalały również w Nadrenii-Palatynacie. W Koblencji 38-latek został porażenia prądem gdy zabezpieczał rzeczy w piwnicy znajomych, która została zalana podczas przechodzenia burzy. Próby resuscytacji nie powiodły się.

Grad o średnicy 5cm

Reklama

W Andernach i Neuwied, podczas przechodzenia superkomórki spadł grad o średnicy około pięciu centymetrów. Kilkadziesiąt samochodów zostało mocno uszkodzonych. W niektórych przypadkach szyby poruszających się samochodów zostały rozbite. Z powodu powalonych drzew kilka dróg w regionie Koblencji zostało zamkniętych na wiele godzin. Kilka samochodów pozostało również w zalanych przejściach podziemnych.

Zawaliła się drewniana chata – są ranni

W dzielnicy Roth zawaliła się natomiast drewniana chata, w której niektórzy ludzie najwyraźniej szukali schronienia przed burzą. 14 osób zostało rannych, większość z nich na szczęście lekko.

Dziecko i 37-letnia kobieta musieli zostać przetransportowani do szpitala przez helikopter ratunkowy, ponieważ byli ciężko ranni.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama