Tygrzyk paskowany… Od lipca wiele osób natyka się na żółtoczarne, duże pająki czekające na swoich sieciach aż nieświadomy owad stanie się ich posiłkiem. Często budzą fascynację pięknym ubarwieniem ale też strach. W okolicach miedz i pól zbożowych może być ich naprawdę dużo.
Na różnych grupach natknęliśmy się na dużo pytań dotyczących tego pająka.
W związku z tym postanowiliśmy napisać artykuł dotyczący tygrzyka paskowanego.
Jak rozpoznać tygrzyka – wygląd i sieć
Tygrzyki paskowane są to jedne z najpiękniejszych i największych polskich pająków przędących sieci. Samice mierzą od 14 do 25 mm. Ich najbardziej charakterystyczna cecha to duży, paskowany odwłok. Paski są na przemian żółte, czarne i białe. To z powodu wyglądu nawiązującego do tygrysa pająk nazywa się „tygrzyk”.
Samce natomiast nie są tak piękne. Mierzą od 4 do 6 mm. Nie mają już tak pięknego ubarwienia. Odwłok mają smukły koloru brązowego. Na nim delikatny rysunek. Mają za to długie odnóża. A zatem cechuje ten gatunek dymorfizm płciowy.
Cechą wyróżniającą te pająki jest sieć. Jeśli na sieci znajdują się dwa wyraźnie widoczne zygzaki (jedna z hipotez mówi że służy do wzmocnienia sieci) wykonane z przędzy – możemy być pewni że jej właścicielem jest tygrzyk.
Tryb życia i rozmnażanie
Aktywny za dnia. Poluje w szczególności na ważki i koniki polne. Dlatego też buduje silne sieci. Nie pogardzi jednak muchami i innymi owadami które dołączą do biesiady… w roli przystawki lub głównego dania.
Jeden duży owad może wystarczyć nawet na tydzień.
Pająk ten jest bardzo pracowity – sieć po udanym polowaniu może wybudować w mniej niż godzinę.
Nie przeszkadza mu towarzystwo innych tygrzyków. Spotkaliśmy z Martą miejsca gdzie na jednym metrze kwadratowym były cztery sieci wraz z tygrzykami.
Samce pająków mają delikatnie pisząc przekichane. Po kopulacji najczęściej zostają zjedzone przez samice. Ba. Zdarza się to już podczas kopulacji.
Następnie samica składa jaja do kokonów, kilka centymetrów nad ziemią, pośród roślinności. Dorosłe pająki giną gdy pojawiają się pierwsze mrozy. Młode pajączki wiosną (to je odróżnia od innych naszych pająków) podróżują niesione wiatrem przy pomocy nitki pajęczej.
Tygrzyk paskowany – gdzie spotkać?
Zazwyczaj można go odnaleźć od lipca do października na ciepłych, nasłonecznionych i wilgotnych łąkach, miedzach, obrzeżach pól zbożowych i lasów, malinach itp. Pojawiają się też w miastach, czy w przydomowych ogródkach. Obecny w całej Polsce.
Najważniejsze dla tych pająków jest to aby zamieszkiwany przez nie obszar był dobrze nasłoneczniony, bogaty w dość wysoką i sztywną roślinność (potrzebną do budowy silnej sieci) oraz występował na nim jego ulubiony pokarm.
Czy tygrzyk paskowany jest jadowity?
Wiele osób pyta na forach: czy tygrzyk jest jadowity? Co mi grozi po jego ukąszeniu?
Na pocieszenie dodam że prawie każdy pająk występujący w Polsce dysponuje jadem. Na nasze szczęście większość z nich ma zbyt małe/słabe szczękoczułki aby nas ukąsić.
Nie dotyczy to jednak większych pająków. Kątniki, krzyżaki oraz tygrzyki mogą nas ukąsić.
Ukąszenia tygrzyka zdarzają się bardzo rzadko. Pająk ten nie jest agresywny. Najczęściej kąsa w stanie zagrożenia.
Ich jad jest porównywalny do użądlenia osy. Pamiętajmy jednak, że działanie toksyny może się nieco różnić w zależności od organizmu danego człowieka. U jednych osób będzie to tylko słaby ból w miejscu ukąszenia. U innych ból będzie nieco silniejszy ból i pojawić się może miejscowa opuchlizna (zwłaszcza u osób starszych czy dzieci). Notowane też było drobne zaczerwienienie lub swędzenie.
W Wikipedii pewnego czasu była informacja że jad tygrzyka jest porównywalny do użądlenia szerszenia i powoduje martwicę tkanek. Zwracała też nam uwagę jedna osoba w komentarzu na ten temat.
Po dokładnym researchu nie znaleźliśmy nigdzie danych to potwierdzających.
Dziękujemy za poświęcony czas. Zapraszamy też do innych artykułów.