Przejdź do treści

Zima coraz bliżej. Opady śniegu w prognozach od 23 listopada.

Najnowsze prognozy podtrzymują pojawienie się opadów śniegu w okolicach 23 listopada. Wiązać się one będą ze spadkiem temperatury delikatnie poniżej zera. Przyczyni się to do gołoledzi. To naprawdę ostatni moment, aby w spokoju zmienić opony na zimowe.

ZIMA, ŚNIEG,

Reklama

Opady śniegu od nocy z 23 na 24 listopada w większości prognoz.

Zima coraz bliżej. Prognozy obejmujące dni 23-25 listopada są dość podobne. Wyciągnijmy medianę z tych prognoz. Śnieg powinien już pojawić się w nocy z 23 na 24 listopada. Związany będzie prawdopodobnie na początku z przechodzącym frontem. Następnie z komórkami konwekcyjnymi, które tworzyć się będą już za frontem. Temperatury będą wahać się w okolicach -2 do 4 stopni Celsjusza.
Jeśli te prognozy się sprawdzą, to będzie szczególnie niebezpieczna sytuacja dla kierowców. Padać może marznący deszcz. Mogą wystąpić gołoledzie.

Jak będzie po 25 listopada?

Na tak daleki okres prognozuje model GFS. Pamiętać należy, że to bardzo daleka prognoza i może się jeszcze wiele zmienić. Jednak trend pod względem opadów idzie w stronę śniegu. Widać kolejne spływy chmur z północy i północnego zachodu przynoszących opady śniegu. Temperatura z dnia na dzień będzie spadać.
O ile jeszcze w dniach 23-25 listopada będą temperatury wahały się w okolicach zera, tak po 26 listopada widać już zdecydowane ochłodzenie ze wschodu. W dzień temperatury również poniżej zera. Dzięki czemu krajobraz w całej Polsce powinien się zabielić.

zima, zima,śnieg
Opady prognozowane 28 listopada wg. GFS

Reklama

Prognozy długoterminowe — jak je odczytywać

Prognozy na więcej niż 24 godziny w przód należy traktować z ostrożnie. A już prognozy na wiele dni do przodu tym bardziej.
To co my zrobiliśmy, to przejrzenie wszystkich dostępnych modeli pogodowych. Następnie dokonaliśmy ich uśrednienia, dzięki czemu widzimy ogólny trend pogodowy na przyszłe dni. Prognozy będą się jeszcze zmieniać, ale my już jesteśmy przekonani, że po 23 listopada będzie i śnieg i mróz. Co jest jak najbardziej normalne o tej porze roku.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

W oddzielnym artykule odpowiadamy na ten temat.

Reklama