Zgniły wyż. Co to jest i jak powstaje?

Zgniły wyż. Co to jest?

Jest to wyż atmosferyczny, który mimo wysokiego ciśnienia oraz niewielkiego wiatru charakteryzuje się dużym zachmurzeniem, opadami oraz gęstymi mgłami zalegającymi w jego obszarze. W Polsce najczęściej występuje od września do marca. Związany jest ze słabszą operacją słoneczną oraz powietrzem polarnym morskim starym.

Zgniły wyż. Jak powstaje?

Wyż jak sama nazwa wskazuje to ośrodek podwyższonego ciśnienia. Inaczej mówiąc, w słupie powietrza nacisk powietrza na powierzchnię ziemi jest w wyżu większy. Dlatego też chłodne i wilgotne powietrze niejako jest przyciskane do podłoża, a cyrkulacja jego spada. Za sprawą inwersji tworzą się niskie chmury Stratus oraz bardzo gęste mgły. Mogą pojawiać się opady mżawki lub drobnego deszczu. Taki wyż nazywamy właśnie zgniłym.

zgniły wyż,
Przykład zgniłego wyżu. Sat24

Negatywny wpływ zgniłego wyżu na człowieka

Taki wyż przynosi jednostajną i bardzo nieprzyjemna dla wielu z nas pogodę. Mimo podwyższonego ciśnienia obecność mgieł i chmur stratus w połączeniu z bardzo krótkim dniem owocuje u wielu osób złym samopoczuciem. Pogoda ta jest też niebezpieczna dla kierowców. Zdecydowanie łatwiej o wypadki. Codzienne inwersje sprzyjają też nasilaniu się smogu nad miastami. Brak cyrkulacji i osiadanie powietrza powodują zaleganie zanieczyszczeń, dymu z kominów, spalin emitowanych przez samochody w przyziemnych warstwach powietrza nawet przez wiele dni. Wpływa wtedy negatywnie na zdrowie i samopoczucie. Szczególnie trudno mają wtedy osoby z astmą.

Pozytywy takiego wyżu?

Na siłę znajduję jeden. W miarę stała temperatura niezależnie od tego czy mamy dzień, czy noc. Szczelne okrycie ziemi chmurami skutecznie wyhamowuje wypromieniowanie ciepła. Skutkuje to małymi wahaniami temperatury podczas obecności zgniłego wyżu.

Inne wiadomości