Przejdź do treści

Burza piaskowa w Brazylii.

Burza piaskowa w Brazylii.

W niedzielę 26 września 2021 nad brazylijskim regionem São Paulo pojawiła się masywna i bardzo gęsta burza piaskowa. Zjawisko to przeszło przez wiele miast, niosąc ze sobą gęstą chmurę piasku i kurzu. W miastach Franca, Barretos, Presidente Prudente, Ribeirão Preto i Araçatuba podczas przechodzenia burzy piaskowej zrobiło się całkowicie ciemno. W dodatku wiał wiatr o prędkości do 60 km/h potęgując zamieszanie panujące na ulicach.
Burza paraliżowała życie mieszkańców terenów nad którymi przeszła. Ruch drogowy i lotniczy zamarł. Widoczność ograniczona była do zaledwie kilku metrów. Mieszkańcom zalecono pozostanie w domach.

Burza piaskowa. Czym jest?

Reklama

Burza piaskowa jest zjawiskiem atmosferycznym wywołanym przez wtargnięcie chłodnego powietrza polarnego na ciepłe obszary takie jak pustynie. Również feny się do ich powstania przyczyniają gdy napotykają na swojej drodze luźny materiał skalny lub piasek.

Burza piaskowa jest wynikiem konwekcji powietrza. W skutek insolacji następuje rozgrzanie piasku lub innego luźnego materiału skalnego. Nagrzewa się też dolna warstwa powietrza przylegająca do powierzchni. To powoduje wznoszenie się gorącego powietrza a następstwem tego ruchu jest zmiana ciśnienia i powstanie silnego wiatru.

Reklama

Największe z burz piaskowych sięgają do 2,5 km wysokości. A najbardziej majestatyczne są widoczne z kosmosu.

Inne wiadomości

Reklama