Burze w czwartek w Polsce. Aktualna sytuacja.
[17.08.2023, godz. 17:20]
Główny układ burzowy z południowego zachodu Polski stracił na aktywności. Na jego granicy odpływu tworzą się kolejne burze, które z czasem mogą uformować kolejny układ burzowy. Burz wewnątrz masowych bardzo mocno przybywa na południowym wschodzie oraz w centrum Polski. Charakteryzuje je przede wszystkim nawalny opad deszczu. Ilość burz w najbliższym czasie będzie rosnąć.
[17.08.2023, godz. 16:40]
Na południu, wschodzie i w centrum Polski kolejny dzień z rzędu rozwijają się burze wewnątrz-masowe termiczne. Przeważnie mają one formę pojedynczych komórek, jedynie na pograniczu woj. dolnośląskiego i opolskiego mamy do czynienia z układem wielokomórkowym, wędrującym na WNW. Głównym zagrożeniem ze strony burz są bardzo silne opady deszczu, mogące doprowadzać do podtopień (tym bardziej że niektóre komórki mają wręcz charakter stacjonarny). Miejscami występują także silne podmuchy wiatru.
W kolejnych godzinach spodziewany jest dalszy rozwój burz, zwłaszcza na Dolnym Śląsku i Ziemi Świętokrzyskiej, a w późniejszych godzinach także na Ziemi Łódzkiej, czy w południowej Wielkopolsce. Uważajcie na siebie i raportujcie.
https://www.facebook.com/Polska24nadobe
Kolejne niebezpieczne burze wkraczają do woj małopolskiego – 11.30
Po nocnych burzach w Polsce południowozachodniej oraz zachodniej pojawiają się nowe ośrodki burzowe. Tym razem niebezpieczne burze przemieszczają się na północny zachód znad Słowacji. Przemieszczają się jedna za drugą (training storms).
UWAGA – osoby przebywające w górach – zwracajcie uwagę na pogodę.
Przynoszą one zjawisko downburst (bardzo silne porywy wiatru zstępującego), nawalne opady deszczu oraz lokalnie opady gradu. W kolejnych godzinach burz będzie przybywać i będą się nasilać.
Zniszczenia po burzy w okolicach Kluczborka – środa 18:30
Po przejściu superkomóki burzowej w okolicach Kluczborka pojawiły się zniszczenia związane z jej aktywnością. Zniszczenia pochodzą ze zjawiska dowburst czyli wiatru prostoliniowego.