Przejdź do treści

Burze w piątek w Polsce. Aktualna sytuacja.

Burze w piątek w Polsce. Aktualna sytuacja.

[18.08.2023, 15:50]

Reklama

Gwałtowny rozwój silnej burzy na południe od Koszalina! Uwaga. Niebezpieczna sytuacja w tamtym regionie. Burza jest bardzo aktywna elektrycznie. Niesie nawalne opady deszczu oraz gradu. Zalecamy zachowanie najwyższej ostrożności. Burza przemieszcza się w stronę Morza Bałtyckiego.

Strefa burz nad woj. Łódzkim zaczyna powoli słabnąć. Mimo tego cały czas tworzą się nowe komórki burzowe i występują znaczne opady deszczu. Lokalnie sumy opadowe są duże. Możliwe zalania i podtopienia.

Reklama

Kolejna strefa burz rozwija się na południowy zachód od Lublina. Tam również wzrasta gwałtownie aktywność elektryczna. Pojawiają się nawalne opady deszczu a lokalnie grad.

Na krańcach południowych również pojawiają się burze. W szczególności na południu woj. małopolskiego, śląskiego, opolskiego. Zalecamy najwyższą ostrożność w górach.

burze, burze

[18.08.2023, 12:00]

Najbardziej burzowo jest w tym momencie w centrum Polski. Najbardziej aktywna strefa burz znajduje się w województwie łódzkim i na północ od Płocka. Przemieszczają się w kierunku północno zachodnim. Na ich trasie jest między innymi Kalisz, Konin, Mogilno. Burze niosą ze sobą nawalne opady deszczu. Bardzo dużą liczbę wyładowań oraz opady gradu.

Reklama

Kolejna strefa burz znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim. Ta przemieszcza się w kierunku północnym i jej aktywność jest zdecydowanie mniejsza jednak nie wolno ich bagatelizować.

Burze utworzą się w niedługim czasie również na południowym zachód od Bydgoszczy i będą przemieszczać się w kierunku Piły. Na krańcach południowo wschodnich natomiast tworzą się nowe komórki burzowe. Ze względu na wspomaganie orograficzne. Przemieszczanie się w stronę Sanoka. Z godziny na godzinę burz będzie przybywać.

[18.08.2023, 10:29]

Mamy przedpołudnie, a w niektórych miejscach wciąż grzmi. Obecnie wielokomórkowy klaster burzowy znajduje się na terenie województwa łódzkiego. Jego głównym zagrożeniem są intensywne opady deszczu, które mogą powodować lokalne zalania. Burze te powoli słabną.

Reklama

👉Druga strefa burz znajduje się w województwie lubuskim, w rejonie #ZielonaGóra. Burze te na ogół nie są silne – głównym zagrożeniem są intensywne opady deszczu oraz wyładowania atmosferyczne.

Grafiki: daneradarowe.pl (najnowszy skan radarowy), Blitzortung (wyładowania)

[17.08.2023, godz. 16:40]

Na południu, wschodzie i w centrum Polski kolejny dzień z rzędu rozwijają się burze wewnątrz-masowe termiczne. Przeważnie mają one formę pojedynczych komórek, jedynie na pograniczu woj. dolnośląskiego i opolskiego mamy do czynienia z układem wielokomórkowym, wędrującym na WNW. Głównym zagrożeniem ze strony burz są bardzo silne opady deszczu, mogące doprowadzać do podtopień (tym bardziej że niektóre komórki mają wręcz charakter stacjonarny). Miejscami występują także silne podmuchy wiatru.

Reklama

👉W kolejnych godzinach spodziewany jest dalszy rozwój burz, zwłaszcza na Dolnym Śląsku i Ziemi Świętokrzyskiej, a w późniejszych godzinach także na Ziemi Łódzkiej, czy w południowej Wielkopolsce. Uważajcie na siebie i raportujcie. 🙂

https://www.facebook.com/Polska24nadobe

Kolejne niebezpieczne burze wkraczają do woj małopolskiego – 11.30

Po nocnych burzach w Polsce południowozachodniej oraz zachodniej pojawiają się nowe ośrodki burzowe. Tym razem niebezpieczne burze przemieszczają się na północny zachód znad Słowacji. Przemieszczają się jedna za drugą (training storms).

Reklama

UWAGA – osoby przebywające w górach – zwracajcie uwagę na pogodę.

Przynoszą one zjawisko downburst (bardzo silne porywy wiatru zstępującego), nawalne opady deszczu oraz lokalnie opady gradu. W kolejnych godzinach burz będzie przybywać i będą się nasilać.

burze, burze

Zniszczenia po burzy w okolicach Kluczborka – środa 18:30

Po przejściu superkomóki burzowej w okolicach Kluczborka pojawiły się zniszczenia związane z jej aktywnością. Zniszczenia pochodzą ze zjawiska dowburst czyli wiatru prostoliniowego.

Aktualna prognoza

YouTube player

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Inne wiadomości.

Reklama