Formacje liniowe i burze w czwartek. Aktualna sytuacja.
Wędrówka burz związanych z frontem atmosferycznym nad Polską [20:40]
Mimo późnej pory burze nadal występują w dużych ilościach nad Polską. Występują przede wszystkim na strefie zbieżności, która znajduje się przed frontem atmosferycznym. Część burz wygasła, inne natomiast dają przede wszystkim opady deszczu. Mimo tego w tym momencie należy wyróżnić 3 strefy, gdzie ilość burz oraz wyładowań jest podwyższona.
Pierwsza strefa burz znajduje się na północnym wschodzie Polski: tam prócz silnych opadów deszczu lokalnie przemieszczają się burze tworzące układ liniowy. Na jego czele możliwe są silniejsze porywy wiatru oraz lokalnie intensywne opady deszczu.
Kolejna strefa burz znajduje się na południe od Warszawy i kieruje się na północny wschód. Wyszczególnić można dwie silne komórki burzowe. Charakteryzują się one bardzo dużą liczbą wyładowań oraz prawdopodobnie opadami gradu.
Trzecia strefa silnych burz znajduje się w województwie dolnośląskim. Kieruje się w stronę Katowic i Krakowa a na drodze burz występuje przede wszystkim bardzo duża aktywność elektryczna, silne opady deszczu oraz opady gradu.
Superkomórka przemieszczająca się przez Polskę. [13:10]
Większość burz wygasła. Jednak jedna nie. Jest to superkomórka przemieszczająca się w kierunku Konina. NA jej czele widać wał szkwałowy. Sama burza przynosi silniejsze porywy wiatru, grad oraz nawalne opady deszczu.
Wejście formacji liniowych nad Polskę [07:17]
Zgodnie z prognozami burze wkraczają nad województwa zachodnie. Formują się wzdłuż frontu atmosferycznego oraz przed nim na przedfrontowej linii zbieżności. W północnym odcinku frontu w województwie zachodniopomorskim występują przede wszystkim dosyć silne opady deszczu. Najbardziej niebezpieczna sytuacja jest w województwie lubuskim gdzie na północ od Zielonej Góry przychodzi bardzo elektryczna burza. Gwałtowne opady deszczu, porywy silnego wiatru oraz możliwe będą tam opady gradu.
Burze przemieszczają się w kierunku wschodnim z odchyleniem na północ.