Załamanie pogody na południu Polski
Już aktualnie opady śniegu występują na południu Polski w województwie małopolskim, podkarpackim i częściowo śląskim i taka sytuacja utrzyma się najpewniej do rana i możliwe powiększenie się pokrywy śnieżnej o kolejne 3-5cm.
W Polsce jednak najsilniejszych opadów śniegu spodziewamy się dopiero wieczorem w piątek, przez całą dobę w sobotę oraz nocą z soboty na niedzielę, kiedy to niż genueński ulokuje się nad naszym krajem i opady zdecydowanie będą najsilniejsze. Opady zaczną się najpewniej jutro wieczorem, jednak to, co najsilniejsze wystąpi dopiero w sobotę oraz nocą z soboty na niedzielę. Opady w piątek i nocą z piątku na sobotę obejmą jedynie: Małopolske, Podkarpacie i Śląsk oraz częściowo również południowe obszary Opolszczyzny, Świętokrzyskiego, Lubelskiego i Dolnego Śląska.
Sobota
W sobotę oraz nocą z soboty na niedzielę opady ciągłe i intensywne mokrego śniegu będą już występowały w całym pasie południowej i południowo-wschodniej Polski. Uwaga na styku ciepłego i zimnego sektora powietrzu na Podkarpaciu możliwe będą opady śniegu z deszczem lub samego marznącego deszczu, więc w tych regionach na drogach możliwa bardzo trudna sytuacja pogodowa i gołoledź. Taka sytuacja może powodować poważne utrudnienia komunikacyjne-paraliż na drogach czy liczne opóźnienia w kursowaniu pociągów. Opady będą słabły od niedzielnego poranka, jednak wciąż będzie padać do wieczora, ale już znacznie słabiej.
Po przejściu tego niżu spodziewamy się naprawdę sporego wzrostu pokrywy śnieżne, w poniżej wymienionych regionach może spaść:
Małopolska +15-25cm śniegu, regiony podgórskie 25-30cm
Śląsk +15-20cm, regiony podgórskie 25-30cm
Podkarpacie północ +15-20cm, południe opady marznace ze śniegiem
Lubelszczyzna +15-20cm
Świętokrzyskie +10-15cm
Południowe regiony Dolnego Śląska i Opolszczyzny +10-15cm
Na pozostałych regionach opady śniegu od 3 centymetrów do 8-10cm
Oczywiście, gdzieniegdzie przy intensywnych i nawalnych opadach możliwe jeszcze większe sumy opadowe i pokrywa śnieżna, jednak te przypadki powinny być bardzo lokalne i mocno ograniczać się do gór i obszarów podgórskich. W tym samym czasie na północy Polski powinny występować opady śniegu związane z efektem jeziora.
Skutkiem
Skutkiem nadmiernych opadów śniegu (szczególnie na południowym-wschodzie Polski) mogą być czasowe przerwy w dostawach energii elektrycznej oraz powalone gałęzie i drzewa w wyniku obciążenia mokrym śniegiem. Wyczekujcie kolejnych wpisów w tym temacie
Grafika: wxcharst i icmmeteo.pl
Video
Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA i IOS
Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet