Przejdź do treści

Kulminacja opadów śniegu na południu. Intensywny deszcz na południowym wschodzie. Prognoza na kolejne godziny

Kulminacja opadów śniegu na południu. Intensywny deszcz na południowym wschodzie. Prognoza na kolejne godziny, Kulminacja opadów śniegu na południu. Intensywny deszcz na południowym wschodzie. Prognoza na kolejne godziny

Załamanie pogody na południu Polski

Powoli nad południową część kraju nasuwa się zatoka niskiego ciśnienia która związana jest z niżem którego ośrodek 995 hPa ulokowany jest nad obszaru Genui wraz z  drugorzędnym ośrodkiem nad Słowacją. Z niżem związany jest system frontów atmosferycznych. Od obszaru Czech przez południowo-zachodnią, południową aż po wschodnią granicę kraju i dalej nad obszar Ukrainy rozciąga się strefa  ciepłego frontu atmosferycznego na którym występują umiarkowane oraz silne śniegu, deszczem, na krańcach południowo wschodnich także deszczu. Strefa opadów stopniowo przemieszczać się będzie się będzie w kierunku północnym. Na południu kraju wzrastać będzie poziomy gradient baryczny, powodujący wzrost prędkości wiatru z kierunku północnego. Z kierunku zachodniego napływa chłodniejsza masa powietrza polarno-morskiego. Między ciepłym a chłodnym frontem atmosferycznym występuje sektor adwekcji cieplejszego powietrza.

Pogoda w sobotę

Reklama

W dzień 2.12.2023r. zachmurzenie duże i całkowite, od południowej części kraju po obszar południowej części Wielkopolski, Ziemi Łódzkiej oraz Mazowsza i województwa Lubuskiego, opady śniegu, o charakterze ciągłym i zmiennym natężeniu w części południowo-wschodniej woj. Małopolskiego oraz w części zachodniej południowej i północno-wschodniej  woj. Podkarpackiego występować będą opady deszczu, oraz opady deszczu marznącego powodującego gołoledź. Temperatura maksymalna wyniesie od -2 stopni na przeważającym obszarze kraju do 0/2 stopni na południu oraz w powiatach nadmorskich. Wiatr przeważnie umiarkowany z przewagą kierunków północnych o średniej prędkości do 15 – 20 km/h.

Noc z soboty na niedzielę

W nocy z soboty na niedzielę większa część kraju znajdować się będzie w zasięgu słabo gradientowego pola ciśnienia, z kolei południowa oraz południowo – wschodnia część kraju pozostawać będzie jeszcze w zasięgu wypełniającego i przemieszczającego się na wschód Europy wtórnego ośrodka niskiego ciśnienia. Z południowego wschodu Europy zacznie nasuwać się klin wyżu znad obszaru południowo-zachodniego Atlantyku. Nad Finlandią oraz obszarem południowo-zachodniej Rosji zalegać będzie tak zwany wysoki układ niskiego ciśnienia który widoczny jest na dolnych mapach prognostycznych oraz wybranych poziomach izobarycznych (w tym przypadku (od SFC do 500 hPa – od poziomu morza do 5,5 km n.p.m).

Reklama

Wędrując na wschód z lekkim odchyleniem na północ będzie on nadal zaciągać z północnego wschodu chłodne powietrze arktyczne kontynentalne (PPk).

W nocy 2/3.12.2023r. zachmurzenie duże do całkowitego, w południowej i południowo-wschodniej części kraju strefa frontu ciepłego z opadami śniegu o zmiennym natężeniu i charakterze, na północy opady śniegu, deszczu ze śniegiem i samego deszczu o charakterze konwekcyjnym. Temperatura minimalna od -4/-2 w znacznej części kraju, do 0/2 w powiatach nadmorskich i samym morzem. Wiatr umiarkowany z kierunku północnego skręcający na północno – zachodni, o średniej prędkości do 10 – 15 km/h, nad morzem do 20 km/h.

Grafika: wxcharst i icmmeteo.pl
Opracowanie: Dawid Gackowski

Video

YouTube player

Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA IOS


Reklama

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Inne wiadomości.

Reklama