Przejdź do treści

Kobieta wskoczyła do przerębla na rzece Oredież i utonęła na oczach dzieci. Trwają poszukiwania ciała.

Trwają poszukiwania ciała 40-letnie kobiety, która podczas rytualnej kąpieli z okazji święta Chrztu Pańskiego bez zabezpieczeń wskoczyła w przerębel na rzece Oriedież. Natychmiast porwał ją silny nurt i kobieta utonęła na oczach dzieci i męża.

Kobieta wskoczyła do przerębla
YouTube.com/Телеканал 360

Kobieta wskoczyła do przerębla bez zabezpieczeń.

Reklama

Do zdarzenia doszło późnym wieczorem 19 stycznia 2022 na północnym zachodzie Rosji. Na rzece Oriedież koło wioski Vyra, w obwodzie leningradzkim. Na nagraniu widzimy, jak czterdziestoletnia kobieta ubrana w czarny, jednoczęściowy strój kąpielowy, matka dwójki dzieci Anna Uskova, aby uczcić prawosławne Objawienie Pańskie, robi znak krzyża i wskakuje w prowizorycznie wykutą w lodzie chrzcielnicę. Robi to bez żadnych zabezpieczeń. Obserwatorzy dopiero po jej skoku przytomnieją i ruszają jej na ratunek. Niestety jest już zbyt późno. Prąd z impetem porywa kobietę, która tonie pod lodem bez szans na pomoc. Cała sytuacja dzieje się na oczach przerażonych dzieci.

kobieta wskoczyła do przerębla, kobieta wskoczyła do przerębla,oredież
Wieś Vyra znajduje się na południe od Petersburga, w regionie Leningrad w Rosji

Ratownikom nie udało się uratować kobiety.

Na pomoc niemal od razu ruszyli mężczyźni znajdujący się obok. Między innymi 50-letni mąż kobiety Yury, który zanurkował — niestety bez rezultatu. Wezwano służby ratunkowe. W akcję zaangażowano nurków. Niestety nie udało się odnaleźć ciała kobiety. Prąd wodny zapewne zniósł ciało wiele kilometrów dalej.

kobieta wskoczyła do przerębla, kobieta wskoczyła do przerębla,oredież
Alexander Zuyev (na zdjęciu), szef pogotowia ratunkowego VOSVOD, skrytykował umieszczenie otworu lodowego w punkcie, w którym rzeka miała silny prąd
Reklama

Wielokrotnie ponawiane akcje poszukiwawcze przez ratowników państwowych nie zdołały znaleźć ciała kobiety. Teraz wolontariusze z podwodnymi dronami spróbują ją znaleźć.

kobieta wskoczyła do przerębla, kobieta wskoczyła do przerębla,oredież
Jeden z dronów podwodnych.

Służby zwróciły uwagę na to, że była to prowizoryczna chrzcielnica przygotowana bez zgody władz. Nie przygotowano też żadnych zabezpieczeń. Kobieta nie była zabezpieczona linką, nie była w żaden sposób asekurowana. Niecały kilometr dalej znajdowała się autoryzowana chrzcielnica, gdzie rytuał był nadzorowany przez policję i karetkę pogotowia.

Alexander Zuyev, szef pogotowia ratunkowego VOSVOD, powiedział: Kobieta poszła zanurzyć się w miejscu, w którym nie ma ratowników ani odpowiedniego oświetlenia.

kobieta wskoczyła do przerębla, kobieta wskoczyła do przerębla,oredież
Wolontariusze z podwodnymi dronami będą teraz próbowali znaleźć jej zwłoki, które zostały zamiecione pod lód.
Reklama

Poniżej jest film z tego zdarzenia. Przeraża płacz dzieci. Sam film daje dużo do myślenia.

YouTube player

Prawosławne Objawienie Pańskie

Aby uczcić prawosławne Objawienie Pańskie, setki tysięcy wierzących zanurzają się w wodzie. Wierzą, że woda pobłogosławiona na corocznej ceremonii ma szczególne właściwości lecznicze. Niektórzy ludzie sami wchodzą do lodowatych wód, podczas gdy inni często biorą udział w uroczystości w grupach, ponieważ wspominali chrzest Jezusa w rzece Jordan.

kobieta wskoczyła do przerębla, kobieta wskoczyła do przerębla,oredież
Tego samego dnia powstała bezpieczna lodowa chrzcielnica na rzece Oredeż przy wiosce Vyra z ratownikami i karetką pogotowia w gotowości, a także drewnianą ramą i schodami, aby pomóc ludziom wchodzącym i wychodzącym z wody.

Oredież – wiele utonięć

Rzeka Oriedież jest jedną z najniebezpieczniejszych rzek w regionie Leningradu i ludzie toną w niej każdego roku, nawet latem.

kobieta wskoczyła do przerębla, kobieta wskoczyła do przerębla,oredież
Rzeka Oredeż, gdy nie jest zamarznięta. Pan Zuyev powiedział, że nawet latem ludzie często toną w szybko płynącej rzece

Dlaczego nigdy nie wolno skakać w przerębel na rzece?

Reklama

Rzeka nie stoi w miejscu. Jej wody przemieszczają się do ujścia. Każda rzeka oraz ich odcinki charakteryzują się różną siłą prądu. Prąd rzeki to postępujący ruch wody skierowany zgodnie z kierunkiem jej biegu. Wisła ma średni prąd o szybkości 1,5 metra/s. Rzeka, do której wskoczyła ta kobieta, płynęła z prędkością 3 – 3,5 m/s. Dobry pływak w normalnych warunkach będzie mieć problem z pokonaniem tak szybkiego nurtu. W omawianym przypadku skok pod kątem prostym spowodował, że podczas wypłynięcia kobieta była prawdopodobnie już pod lodem 3 metry za przeręblem. Z racji tego, że nie była przepasana asekuracyjną linką — jej los był przesądzony.

Wg. osób, z którymi rozmawiałem nawet w przypadku zabezpieczenia linką, prąd wodny o szybkości 3,5 m/s może linkę zerwać.

Dlatego pływanie pod lodem w dzień, na jeziorze jest już niebezpieczne. Bardzo łatwo stracić orientację pod lodem. Na poniższych filmach widać to dokładnie. Pływanie pod lodem na rzece jest już skrajnie niebezpieczne.

O włos od tragedii – wideo

Reklama

Poniżej widać jak nagle można pod lodem stracić orientację. Z tego co wiem, w tym przypadku było jezioro. A i tak po straceniu orientacji było o krok od tragedii.

Poniższy film nawet ciężko skomentować. Kiedyś wypowiadaliśmy się na ten temat…

YouTube player

Inne wiadomości.

Reklama