DATA OBOWIĄZYWANIA KOMUNIKATU – 14.04.2024r – 07:00 CEST 14.04.2024r – 18:00 CEST
Profil na FB autora
Zapraszamy do odwiedzenia profilu autora na Facebook:
„Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook
OBSZARY OBJĘTE KOMUNIKATEM –
SILNE / BARDZO SILNE PORYWY WIATRU:
POMORSKIE / ZACHODNIOPOMORSKIE / KUJAWSKO – POMORSKIE / PODLASKIE / WIELKOPOLSKIE (wschodnia część) / ŁÓDZKIE / LUBELSKIE / MAZOWIECKIE / ŚWIĘTOKRZYSKIE / WARMIŃSKO-MAZURSKIE.
BURZE:
POMORSKIE / ZACHODNIOPOMORSKIE / PODLASKIE / MAZOWIECKIE / WARMIŃSKO – MAZURSKIE / PODLASKIE / W mniejszym stopniu – LUBELSKIE / ŁÓDZKIE / ŚWIĘTOKRZYSKIE
SYTUACJA BARYCZNA
Polska znajduje się pod działaniem pola wysokiego ciśnienia znad południowej części Francji. Tymczasem już jutro dostaniemy się pod wpływ wędrującego płytkiego niżu skandynawskiego, który przyniesie front atmosferyczny, na którego czole w strefie zbieżności należy spodziewać się wywołanie głębszej konwekcji. Z północnego zachodu napływać zacznie chłodniejsza masa powietrza.
OPIS ZAGROŻENIA
Jeszcze dziś mieliśmy naprawdę piękny i słoneczny dzień. W wielu miejscach kraju temperatura notowana była w zakresie pomiędzy 15 a 21 stopni. Niestety już od jutra nadejdą zmiany. Już o poranku nad Polską północno-zachodnią zaznaczy się strefa zbieżności w dolnej troposferze przed frontem atmosferycznym. Zarówno z uwagi na zwiększający się gradient poziomy jak i pionowy temperatury oraz zwiększający się przepływ zarówno w środkowej, jak i wysokiej troposferze. \
Czynnikiem sprzyjającym powstaniu nawet burz o charakterze liniowym będzie symetria prądu strumieniowego, w stosunku do linii frontu atmosferycznego (linia prądu położona niemal równoleżnikowo). Front będzie wędrował na południowy wschód i przyniesie umiarkowane i intensywne opady deszczu oraz gradu o średnicy do 1,5 cm. Nie są również wykluczone pojedyncze formacje liniowe, które mogą generować silne porywy wiatru. Na tę chwilę zakładam, że maksymalnie może powiać w konwekcji w przedziale 65 – 80 km/h, ale Wiemy doskonale, że wartości te są jedynie przypuszczeniem i mogą ulec zmianom, zarówno w „górę”, jak i w „dół”.
Burz nie powinno być specjalnie dużo, ale w województwach wymienionych powyżej mogą się pojawić. Oprócz burz jednokomórkowych (rozsypanych), istnieje szansa na powstanie burz superkomórkowych (marginalnie, ale jednak), które wygenerować mogą zarówno silniejsze opady deszczu jak i wspomnianego gradu.
Niestety obok burz, większym zagrożeniem jutro będą silne i bardzo silne porywy wiatru. Wędrujący niż nad Skandynawią zwiększy gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego, a co za tym idzie zwiększy się prędkość wiatru. Ponieważ do Polski północnej dotrze w końcu dość silny jet steram (prąd strumieniowy), a kierunek wiatru będzie niemal idealnie w osi zachodniej, przez co mniejszy się nieco tarcie powierzchniowe, to niestety mieszkańcy szczególnie Pomorza środkowego muszą się przygotować na prędkości wiatru rzędu 90 – 105 km/h, a kto wie, czy nie powieje więcej.
W pasie nadmorskim Pomorza Zachodniego przedział 65 – 75 miejscami 80 km/h. Niestety będzie wiało nie tylko nad morzem. Już Wiemy, że podczas wędrówki frontu i podczas konwekcji również należy spodziewać się silniejszych porywów, które mogą powodować szkody materialne – PROŚBA DO WSZYSTKICH, KTÓZY WYBIERAJĄ SIE DO LASU CZY PARKU O ZACHOWANIE SZCZEGÓLNEJ OSTROŻNOŚCI. Oprócz tego, zwiększający się gradient spowoduje również silniejsze porywy poza konwekcyjne.
Na szczęście jest dobra wiadomość. Silne porywy nie pozostaną z nami na długo. O ile na Pomorzu środkowym wiać może do poniedziałkowego poranka, o tyle w innych regionach wiatr powinien zacząć się uspokajać już wieczorem w niedzielę.
Tak więc ogromna prośba o zachowanie ostrożności podczas spacerów i ogólnie przygotowanie się mentalnie na ochłodzenie, które troszkę sobie z nami pozostanie.
Prognozę przygotował: Jarosław Turała.