Przejdź do treści

Majestatyczne chmury mammatus obserwowane nad Górną Bawarią. Jak powstają? Kiedy najlepiej robić im zdjęcia?

Na jednym z ostatnich zdjęć Floriana Sabo możemy obserwować majestatyczne chmury mammautus oświetlone zachodzącym słońcem. Jak powstają? Kiedy możemy się natknąć na taką kolorystykę?

Mammatus nad Górną Bawarią

Reklama

Jak wspomina sam autor, sytuacja nastąpiła dość niespodziewanie. Obserwował on komórki konwekcyjne dające wyładowania i liczył na fotografowanie tęczy w zachodzącym słońcu. Jedak po przejściu komórki konwekcyjnej, na jej tyłach pojawiły się bardzo duże „wymiona” – chmury mammatus. Z racji zachodu słońca niebo przybrało piękne kolory.

Jak powstają chmury mammatus?

W silnej komórce burzowej prądy (wstępujące) wznoszące przenoszą powietrze wraz z kroplami wody na sam szczyt chmury. Tam pęd wznoszący jest wytracany, a powietrze zaczyna rozchodzić się poziomo, tworząc kowadło burzowe. Ze względu na wysoką koncentrację cząstek opadowych (kryształki lodu i kropelki wody), nasycone powietrze jest cięższe od otaczającego go powietrza i opada z powrotem ku ziemi.

Reklama


Temperatura opadającego powietrza wzrasta w miarę jego opadania. Ponieważ do stopienia i odparowania cząstek opadowych potrzebna jest energia cieplna, ciepło wytworzone przez opadanie jest szybko zużywane. Jeśli do parowania potrzeba jest więcej energii, niż jest generowane przez osiadanie, opadające powietrze będzie chłodniejsze niż jego otoczenie i będzie nadal opadać w dół. Opadające powietrze w końcu pojawia się poniżej podstawy chmur jako zaokrąglone, podobne do torebek struktury zwane chmurami mammatus.

Kiedy najlepiej je obserwować i fotografować?

Chmury te wyglądają niczym zwisające z dolnej krawędzi chmury torebki, wymiona (stąd nazwa), wypustki, bąble lub worki. Naszym zdaniem każda okazja na obserwację tych chmur jest na wagę złota.

Zawsze musimy rozpocząć od lokalizacji komórki konwekcyjnej lub burzowej. Mammatus występuję na przedzie komórki pod kowadłem burzowym (uwaga! W takiej sytuacji burza będzie gwałtowna) oraz pod kowadłem na tyle komórki burzowej.

Reklama

Idealną do obserwacji jest komórka konwekcyjna przechodząca nad naszym obszarem obserwacyjnym podczas zachodu słońca. Najczęściej komórki przemieszczają się z zachodu na wschód. Więc stosunkowo łatwo mieć słońce za naszymi plecami a chmury mammatus przed nami. Wtedy też uzyskamy taki efekt jak na zdjęciu.

Inne wiadomościAktualna prognoza pogody

Wykorzystane materiały: DWD, Meteologix, Sat24, Blitzortung, Windy, Ventusky.

Reklama