Przejdź do treści

Pogoda na Wielkanoc okiem Jarosława Turały

Witajcie. Sprawdźmy, jaka będzie pogoda na Wielkanoc. Dobrnęliśmy w końcu do okresu świątecznego. Trzeba przyznać, że wczoraj było pięknie i ciepło. Już ludki w krótkich rękawkach chodzili, chociaż z obserwacji niektórych osób wynika, że osoby w grubych kurtkach też dało się spotkać. Po wspomnianej wcześniej adwekcji ciepła, do Polski dotarł front atmosferyczny, który przynosi opady deszczu. Za frontem napływa nieco bardziej chwiejna masa powietrza, w której nie jest wykluczone pojawienie się konwekcji (dziś). Oznacza to opady oraz lokalne burze.

Pogoda na Wielkanoc – SYTUACJA BARYCZNA

Reklama

Polska znajduje się w obszarze oddziaływania wędrującego frontu atmosferycznego, który nadal przesuwa się w kierunku południowo wschodnim. Jest on związany z niżem, który będzie wędrował przez Białoruś w kierunku Ukrainy. Na północy z każdą godziną będzie umacniał się wyż skandynawski, który zacznie sprowadzać jeszcze chłodniejsze powietrze. Wielka Sobota i Wielkanoc, nadal pod „jego” wpływem, a to wraz z adwekcją chłodu i mniejszego zachmurzenia sprawią, że będziemy mieli (szczególnie o poranku w Wielkanoc) do czynienia z przymrozkami. Dodatkowo na południowym wschodzie oraz na południu (Wielkanoc / Poniedziałek Wielkanocny) możliwe są opady wszelkiej maści.

Pogoda na Wielkanoc, Pogoda na Wielkanoc,wielki piątek,wielka sobota
Pogoda na Wielkanoc

15.04.2022r – WIELKI PIĄTEK

Zachmurzenie duże / całkowite niemal wszędzie, chociaż zdarzyć się mogą przejaśnienia. Od rana opady deszczu w pasie od Podlasia przez Mazowieckie, Świętokrzyskie, pod woj. południowe. To będą opady związane z frontem. Nie oznacza to, że gdzie indziej nie będzie padało. W miarę upływu dnia w innych regionach dojdzie do zainicjowania konwekcji. Opady mogą być mocniejsze. Pojawi się krupa śnieżna lub drobny grad oraz silniejsze porywy wiatru. Oczywiście w takich sytuacjach można spodziewać się wyładowań atmosferycznych. Temperatura od 5 / 7 stopni nad samym morzem przez 8 / 11 w strefach opadów do 12 / 14 lokalnie 15 przy ewentualnych rozpogodzeniach i na południu kraju.. Wiatr słaby i umiarkowany, podczas ewentualnych burz nieco silniejszy, wiejący z północnego zachodu. Ciśnienie 1018 / 1024 hPa.

16.04.2022r – WIELKA SOBOTA

Reklama

Zachmurzenie umiarkowane i duże. Od rana poza północną częścią kraju niemal wszędzie opady deszczu. W górach, w kotlinach oraz na pogórzu opadu śniegu. W miarę upływu dnia od północy będzie postępowała strefa rozpogodzeń. Opady pozostaną na krańcach południowej Polski. Temperatury już znacznie niższe. Od -5 stopni w górach przez -1 / 2 na pogórzu do 3 / 5 stopni na przeważającym obszarze kraju. W słoneczku temperatura może być wyższa i sięgnąć nawet lokalnie 9 stopni. Wiatr umiarkowany, wiejący z północy, będzie potęgował uczucie chłodu. Ciśnienie 1021 / 1035 hPa.

UWAGA!!! NOCĄ Z SOBOTY NA NIEDZIELĘ ORAZ W NIEDZIELNY PORANEK W WIELU MIEJSCACH KRAJU TEMPERATURA SPADNIE DO WARTOŚCI UJEMNYCH. W GÓRACH PONIŻEJ -10 STOPNI.

17.04.2022r – Pogoda na Wielkanoc

Zachmurzenie małe i umiarkowane. Na południu i południowym wschodzie duże. Tam możliwe przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. W drugiej części dnia opady nadal na Lubelszczyźnie w Małopolsce, Podkarpaciu oraz w Świętokrzyskim. Będą to opady punktowe, ale mogą być lokalnie silniejsze. W górach nada śnieg. Temperatura mniej więcej w okolicach 9 / 11 lokalnie 12 stopni. Najchłodniej będzie w południowej i południowo wschodniej Polsce, gdzie będzie od 4 do 6 / 7 lokalnie 8 stopni. Pa pogórzu od 0 do 3 stopi. Wiatr nadal z północy słaby i umiarkowany, potęgujący uczucie chłodu. Ciśnienie 1023 / 1030 hPa.

Reklama

Poniedziałek Wielkanocny upłynie pod znakiem podobnej pogody. Na niebie zachmurzenie umiarkowane i duże z przejaśnieniami, na południu i południowym wschodzie nadal zalegające można powiedzieć (napisać) opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Chwilami opady mocniejsze, również o charakterze konwekcyjnym. Dokładniejsza prognoza pojawi się jutro w godzinach popołudniowych lub wieczornych.

Wiadomości

Reklama