Przejdź do treści

Monitor Burz. Najbardziej rozbudowana aplikacja ostrzegająca przed burzami.

Wiele z Was pyta o aplikację łączącą w sobie detektor wyładowań z funkcją ostrzeżeń na zadanym obszarze. Przyszedł czas, aby więcej o nim napisać.

monitor burz, monitor burz

Aplikacja nowcastingowa

Reklama

Zawsze warto mieć na telefonie specjalną aplikację, która śledzi wyładowania atmosferyczne. Jedną z takich aplikacji, którą możemy polecić, jest Monitor Burz. Przetwarza ona dostępne otwarte dane o wyładowaniach oraz atmosferze, prezentując w przystępny sposób jako mapy radarowe, powiadomienia oraz prognozy.

Możecie ją pobrać na swój telefon z Androidem lub systemem iOS:

Monitor Burz – Aplikacje w Google Play

Monitor Burz – aplikacja w App Store

monitor burz, monitor burz

Główne okno aplikacji

Reklama

Po uruchomieniu aplikacji Monitor Burz naszym oczom ukazuje się główny panel. Od góry znajdują się przyciski uruchamiające kolejno — relację na żywo, lokalizację oraz dalej ustawienia — klikając rozwijane menu. Aby śledzić dynamiczną relację Live, Sieci Obserwatorów Burz kliknij w dymek. Uruchomi się relacja, z której dowiesz się o sytuacji pogodowej w Polsce.

Kontrolki nad mapą:

Raporty/Brak Raportów: Możemy włączyć i wyłączyć raporty na mapie. Każdy z użytkowników może przesłać raport – zdjęcie, film lub sam opis zdarzenia. Po jego akceptacji pojawia się ikonka raportu na mapie głównej w lokalizacji zgłaszającego. Po jej kliknięciu możesz zapoznać się z raportem.
Burze/Ukryj Burze:
Możemy włączyć lub wyłączyć oznaczenia wyładowań na mapie głównej.
Radar:
Mapa pokazuje również przemieszczanie się stref opadowych w formie statycznej. Po kliknięciu w kontrolkę RADAR włączymy animację stref opadowych z ostatnich dwóch godzin.
Pokaż / ukryj prognozę:
Sieć Obserwatorów Burz wydaje prognozy burzowe, zaznaczając obszary na mapie. Dzięki tej kontrolce można włączyć lub wyłączyć taką prognozę. Widoczna jest ona na drugim zdjęciu w galerii. Po kliknięciu w wybrany obszar możemy zapoznać się z prognozą dla danego regionu.
Odśwież dane:
Dane na mapie odświeżają się co 10 minut. Jednak możemy odświeżyć je ręcznie za pomocą przycisku Odśwież Dane.

Lokalizacja użytkownika – kluczowa sprawa


Podczas pierwszego uruchomienia aplikacja pyta, czy może korzystać z nawigacji GPS. Wypad za miasto a może szaleństwo w górach? – autolokalizacja! Uruchom funkcję która „podąża” za użytkownikiem i jest dedykowaną opcją dla każdego podróżującego. Do poprawnego działania funkcjonalności, niezbędne jest kliknięcie w opcję – „Zawsze zezwalaj”. Dzięki czemu nie musisz po dotarciu do celu, odświeżać ręcznie swojej pozycji w aplikacji. Funkcja zużywa marginalne ilości energii oraz transferu i jest zatrzymywana, gdy nie podróżujesz.

Reklama

Autorzy aplikacji przykładają szczególną uwagę do prywatności użytkowników i ochrony ich danych.
Zapisane dane są w pełni zanonimizowane i nieudostępnianie żadnemu podmiotowi
.

Monitor Burz – Grupy pościgowe i mapa

Na mapie głównej będą też pojawiać się ikony grup pościgowych działających w terenie stowarzyszonych z Siecią Obserwatorów Burz. Przedstawi je ikona żółtego samochodu. Aplikacja śledzi lokalizację grup pościgowych i pokazuje trasę ich przejazdu. Po kliknięciu na wybraną grupę pościgową pojawi się okienko, w którym będziemy mogli zapoznać się z nazwą grupy, typem obserwacji, stroną na FP oraz kanałem na YT grupy. Można dokonać wsparcia wybranej grupy, oraz obejrzeć prowadzoną aktualnie relację.

Co więcej, możemy w opcjach wybrać śledzenie grupy pościgowej. Aplikacja powiadomi nas, gdy w pobliżu naszej lokalizacji przemieszcza się lub działa grupa pościgowa.

Monitor Burz – Publikowanie raportów

Reklama

Każdy z użytkowników może zaraportować ważną sytuację, której jest świadkiem. Tylko wybrane raporty podlegają publikacji. Zapoznaj się uważnie z regulaminem publikacji raportu przed jego dodaniem oraz sprawdź jakie raporty są obecne już na mapie, aby nie raportować nieistotnych informacji.

Aby zgłosić raport, naciśnij trzy kropki (u góry po prawej stronie) i wybierz — Prześlij Raport. Raport taki jest sprawdzany przez moderatora na dyżurze. Po akceptacji punkt jest widoczny na mapie, aby inni użytkownicy mogli się z nim zapoznać.

Przyciski w belce dolnej – BLITZ

Po naciśnięciu przycisku Blitz uruchomimy mapy detektora wyładowań Blitzortung. Pierwsza z nich dotyczy Polski. Druga natomiast całej Europy. Po kliknięciu w mapę Europy zostaniemy przeniesieni do mapy dynamicznej. Możemy przybliżać i oddalać nową mapę, aby sprawdzić, gdzie aktualnie występują wyładowania.

Przyciski w belce dolnej – NEWSY

Reklama

Kolejny przycisk – NEWSY uruchamia agregator treści ze stron Incus Meteo, Obserwatorzy.info oraz Łowcy Burz Paweł i Marta. Znajdziecie tam najnowsze artykuły ze świata meteo oraz prognozy pogody i omówienia.

Przyciski w belce dolnej – WIEDZA

Kolejny przycisk – WIEDZA uruchamia agregator treści ze stron Incus Meteo, Obserwatorzy.info oraz Łowcy Burz Paweł i Marta. Znajdziecie tam artykuły ze świata meteo oraz prognozy pogody i omówienia.

Przyciski w belce dolnej – SAT

Po kliknięciu w przycisk SAT otworzą się dodatkowe mapy przydatne w prognozie nowcastingowej. Są to kolejno: prognoza niebezpiecznych zjawisk burzowych ESTOFEX, mapa podczerwieni Europy, mapa satelitarna Polski i Europy z Sat24.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama