Przejdź do treści

Możliwość wystąpienia silnego wiatru 22.12.2023. Różne scenariusze. Kilka słów Jarosława Turały.

Możliwość wystąpienia silnego wiatru 22.12.2023. Różne scenariusze. Kilka słów Jarosława Turały.

Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA IOS

Reklama

Dzień dobry.

Mamy weekend, który również miał przynieść silniejsze porywy wiatru. Zresztą gdzieś można było zobaczyć słowo – „wichura”. Faktycznie mocniej za oknem wieje, ale czy od razu nazywać takie porywy – wichurą? Póki co (ostatnie 24h) najsilniejsze porywy wystąpiły w Łebie i Ustce. Tam nieco powyżej 70 km/h. W głębi kraju średnio od 40 do 65 km/h.

Możliwość wystąpienia silnego wiatru 22.12.2023. Różne scenariusze. Kilka słów Jarosława Turały., Możliwość wystąpienia silnego wiatru 22.12.2023. Różne scenariusze. Kilka słów Jarosława Turały.

Co mam na myśli.

Reklama

Spójrzcie na aktualne zdjęcie satelitarne, gdzie widać bardzo wyraźnie strefę chmur związaną z pofalowanym frontem atmosferycznym, rozciągającym się przez niemal pół Europy. Na animacji – https://www.chmi.cz/…/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html

widać wyraźnie strefę bardzo silnego przepływu powietrza (jet stream`u), który transportuje do Europy środkowej ciepłe masy powietrza. Dziś na termometrach na zachodzie, północnym i południowym również od 7 do 9 lokalnie 10 stopni właśnie przy akompaniamencie silniejszych porywów wiatru oraz mam nadzieje poprawiającej się sytuacji z zachmurzeniem (od południowego zachodu powinno się powoli przejaśniać). Ciśnienie wysokie i jeszcze powinno wzrosnąć, co u wielu ludzi objawić się może bólem głowy (także o charakterze migrenowym).

YouTube player

Na obecną chwilę wygląda to tak

Tymczasem cały czas, dzień w dzień analizowana jest spodziewana sytuacja na 22-24.12. Sytuacja modelowa zmienia się niczym woda rzeczna barwiona syfem chemikaliów….Model GFS widzi przede wszystkim niemal centralnie nad Polską linię prądu strumieniowego, którego prędkość prognozowana jest na 325 km/h!!! Ten model widzi porywy na nizinach rzędu 80-105 km/h, ale Wiecie doskonale, że w ewentualnej konwekcji, może być więcej.

Reklama

ECMWF po aktualizacji nieco odsunął prąd strumieniowy na południe, co za tym idzie, zmniejszył spodziewane porywy do zakresu 65 – 80 km/h (poza nadmorskim terenem). Jeszcze ciekawiej wygląda wiązka ICON ,która widzi wędrówkę niżu nad Polską.

Taka sytuacja sprawiłaby, że w miejscu jego przechodzenia, mielibyśmy praktycznie lekki zefir 😃. Jak Widzicie więc, nic nie jest do końca jasne i nie ma się na zapas denerwować, bo co ma być to będzie i jeśli ma mocno wiać, to będzie i o tym napiszę i nie będę nigdy mydlił oczu mimo szczerych chęci uspokojenia Was. Każda aktualizacja niesie za sobą nowe informacje do analizy..

Sytuacja cały czas jest rozwojowa i wymaga stałej obserwacji.

Około 19/20.12.2023 powinna pojawić się szeroka analiza dotycząca spodziewanych zjawisk i humorków naszej pogody.

Reklama

Na grafikach porównanie spodziewanych porywów wiatru modeli ECMWF / GFS na 22.12.2023r. Pamiętajcie zawsze, że to tylko prognoza i to słowo jest tutaj kluczowe.

Opracował: Jarosław Turała


Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook

Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet

Reklama

Inne wiadomości.

Reklama