Możliwość wystąpienia silnego wiatru 22.12.2023. Różne scenariusze. Kilka słów Jarosława Turały.
Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA i IOS
Dzień dobry.
Mamy weekend, który również miał przynieść silniejsze porywy wiatru. Zresztą gdzieś można było zobaczyć słowo – „wichura”. Faktycznie mocniej za oknem wieje, ale czy od razu nazywać takie porywy – wichurą? Póki co (ostatnie 24h) najsilniejsze porywy wystąpiły w Łebie i Ustce. Tam nieco powyżej 70 km/h. W głębi kraju średnio od 40 do 65 km/h.
Co mam na myśli.
Spójrzcie na aktualne zdjęcie satelitarne, gdzie widać bardzo wyraźnie strefę chmur związaną z pofalowanym frontem atmosferycznym, rozciągającym się przez niemal pół Europy. Na animacji – https://www.chmi.cz/…/docs/meteo/sat/data_jsmsgview.html
widać wyraźnie strefę bardzo silnego przepływu powietrza (jet stream`u), który transportuje do Europy środkowej ciepłe masy powietrza. Dziś na termometrach na zachodzie, północnym i południowym również od 7 do 9 lokalnie 10 stopni właśnie przy akompaniamencie silniejszych porywów wiatru oraz mam nadzieje poprawiającej się sytuacji z zachmurzeniem (od południowego zachodu powinno się powoli przejaśniać). Ciśnienie wysokie i jeszcze powinno wzrosnąć, co u wielu ludzi objawić się może bólem głowy (także o charakterze migrenowym).
Na obecną chwilę wygląda to tak
Tymczasem cały czas, dzień w dzień analizowana jest spodziewana sytuacja na 22-24.12. Sytuacja modelowa zmienia się niczym woda rzeczna barwiona syfem chemikaliów….Model GFS widzi przede wszystkim niemal centralnie nad Polską linię prądu strumieniowego, którego prędkość prognozowana jest na 325 km/h!!! Ten model widzi porywy na nizinach rzędu 80-105 km/h, ale Wiecie doskonale, że w ewentualnej konwekcji, może być więcej.
ECMWF po aktualizacji nieco odsunął prąd strumieniowy na południe, co za tym idzie, zmniejszył spodziewane porywy do zakresu 65 – 80 km/h (poza nadmorskim terenem). Jeszcze ciekawiej wygląda wiązka ICON ,która widzi wędrówkę niżu nad Polską.
Taka sytuacja sprawiłaby, że w miejscu jego przechodzenia, mielibyśmy praktycznie lekki zefir . Jak Widzicie więc, nic nie jest do końca jasne i nie ma się na zapas denerwować, bo co ma być to będzie i jeśli ma mocno wiać, to będzie i o tym napiszę i nie będę nigdy mydlił oczu mimo szczerych chęci uspokojenia Was. Każda aktualizacja niesie za sobą nowe informacje do analizy..
Sytuacja cały czas jest rozwojowa i wymaga stałej obserwacji.
Około 19/20.12.2023 powinna pojawić się szeroka analiza dotycząca spodziewanych zjawisk i humorków naszej pogody.
Na grafikach porównanie spodziewanych porywów wiatru modeli ECMWF / GFS na 22.12.2023r. Pamiętajcie zawsze, że to tylko prognoza i to słowo jest tutaj kluczowe.
Opracował: Jarosław Turała
Zapraszamy na FanPage Jarosława Turały: Sorry. Taki mamy klimat” czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały. | Facebook
Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet