Przejdź do treści

Napływ gorących mas powietrza nad Europę za sprawą wyżu Yannes. W Polsce również bardzo ciepło.

Napływ gorących mas powietrza nad Europę. Za sprawą ułożenia układów barycznych nad Europą od czwartku zacznie napływać nad Polskę masa bardzo ciepłego powietrza. Miejscami temperatury wzrosną do 28 °C, a nawet 30°C. Sprawdźmy, gdzie i kiedy takie temperatury się pojawią.

Wyż Yannes nad Europą – napływ gorących mas powietrza nad Europę

Reklama

Wyż Yannes umacnia się nad Europą Środkową. Wyż skutecznie odpiera zachmurzenie i fronty atmosferyczne, które próbują wedrzeć się od Polski.

W czwartek wyż ten nadal będzie się umacniał, a ciśnienie w jego centrum osiągnie 1029 hektopaskali. Przemieszczać się będzie przez Polskę w kierunku Chorwacji i Serbii. W czwartek centrum wyżu ulokuje się okolicach granicy węgiersko serbskiej.

Reklama

Takie ułożenie wyżu oraz okolicznych ośrodków niżowych spowoduje otwarcie się: „autostrady” po której nastąpi napływ gorących zwrotnikowych mas powietrza z południa Europy. Skutkować to będzie bardzo wysokimi temperaturami w Portugalii, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji, ale również w Polsce.

Bardzo ciepło w czwartek

W tym epizodzie ciepła zdecydowanie upalnie będzie u naszych zachodnich sąsiadów – w Niemczech. Gorące powietrze będzie napływać również do Polski – w szczególności do Polski zachodniej. Tam temperatury w najcieplejszym momencie dnia wzrosną do 28°C. A niewykluczone jest, że w województwie lubuskim bądź wielkopolskim temperatury lokalnie przekroczą 30°C.

Ciepła noc na zachodzie Polski

Po gorącym czwartku nastąpi też bardzo ciepła noc na zachodzie Polski i tam temperatury nad ranem będą wskazywały 18°C. Zdecydowanie chłodniej w pozostałej części kraju od 8 do 12°C.

Wypieranie ciepłych mas powietrza w piątek

Reklama

Co do piątku modele nie są jeszcze spójne. Do godzin popołudniowych, czyli do godziny 14:00 temperatury nadal szybować będą w górę, szczególnie na południowym zachodzie Polski oraz w centrum. Tam wzrosną do 28°C, a lokalnie do 30 °C. Jednak już w godzinach popołudniowych bądź wieczornych nastąpi wypieranie gorących mas powietrza poprzez powietrze zdecydowanie chłodniejsze. To spowoduje powstanie bardzo niebezpiecznych burz, o których będziemy pisać w oddzielnym artykule.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pogoda w Polsce i na świecie. Prognoza pogody. Wiadomości.

Reklama