Przejdź do treści

Niż genueński nad Polską. Intensywne opady deszczu w weekend. Nowe wyliczenia.

Post należy traktować jeszcze jako ciekawostkę. Do ustabilizowania się wyliczeń modeli pozostało jeszcze kilka godzin i wtedy będziemy mogli już powiedzieć znacznie więcej.

Niż genueński, Niż genueński

Niż genueński

Reklama

Wstępne wyliczenia modeli takich jak ICON, ECMWF oraz Gem widzą w nadchodzący weekend znaczącą zmianę aury nad naszym krajem. Nad nasz kraj miałby nasunąć się ośrodek niskiego ciśnienia, najprawdopodobniej znad zatoki Genueńskiej. Jak wiemy, niże z tamtych obszarów podczas sezonu letniego i jesiennego są zasobne w wilgoć i intensywne opady deszczu a podczas okresu zimowego w intensywne opady śniegu. Tym razem wystąpić mogą oczywiście intensywne opady deszczu ;).

Zmiana pogody w weekend

Według wyliczeń modeli numerycznych opady miałyby wkroczyć do Polski w godzinach nocnych z piątku na sobotę lub w sobotę rano, a zaniknąć dopiero w niedzielę wieczorem. Opady mogłyby miejscami występować przez dłuższy okres czasu niż 16-20 godzin.

Reklama

Praktycznie wszystkie modele numeryczne widzą bardzo dużą akumulację opadów w pasie od południowego zachodu do północnego wschodu Polski. Różnica w wyliczeniach to przede wszystkim miejsce, gdzie ta akumulacja będzie największa.

Musimy poczekać jeszcze kilka godzin. Pewne jest jednak to że na południu wystąpią ulewne opady deszczu wraz z burzami. A następnie rozpada się w Polsce

Kiedy dokładniejsze informacje?

Za 6-7 aktualizacji planujemy opublikowanie kolejnego wpisu na ten temat. Jeśli sytuacja nadal zostanie podtrzymana przez modele numeryczne, to sytuacja w weekend może być realnie niebezpieczna na południu kraju i częściowo w centrum. Realne będą możliwe podtopienia i zalania oraz gwałtowne wzrosty stanów potoków i rzek ze względu na to, że ziemia nie będzie w stanie przyjąć od razu takiej ilości wody.

Doceniasz naszą pracę? Wesprzyj nas kawą

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Reklama