Załamanie pogody na południu Polski
We wtorek nasz kraj znajdzie się pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia znad zatoki genueńskiej (995 hPa), który będzie zasobny w wilgoć. Taka sytuacja synoptyczna spowoduje występowanie intensywnych i długotrwałych opadów śniegu nad południową i południowo-wschodnią Polską. Pierwsza opady śniegu zaczną występować jutro późnym wieczorem w województwie dolnośląskim i lubuskim.
Nocą z poniedziałku na wtorek opady śniegu będą już obejmowały niemal całą Polskę południową i południowo-zachodnią. Opady będą intensywne i trwałe i na południowym-zachodzie będą występowały od poniedziałkowego wieczora do nocy z wtorku na środę, więc opady tam będą się utrzymywały przez prawie 24 godziny. Na południu podobna sytuacja, opady śniegu od godziny nocnych we wtorek do godzin nocnych z wtorku na środę. Na południowym-wschodzie padać będzie najpewniej najdłużej i to tam spodziewamy się utworzenia największej pokrywy śnieżnej. Opady śniegu od wtorkowego poranka do południa w środę.
Oczywiście możliwe jeszcze drobne przesunięcia, jeśli nad granicą polsko-słowacką utworzy się niż wtórny to w województwie małopolskim i podkarpckim mocno to ograniczy występowanie opadów śniegu, jednak tutaj występuje spora niepewność co do takiej sytuacji, bo widzi ją jedynie model ICON.
Oczywiście im dalej na południe tym siła wiatru analogicznie powinna być słabsza. Są to jednak dość wstępne wyliczenia, która na otwartym morzu sugerują porywy wiatru >100 km/h a na nizinach, głównie w północnych i centralnych częściach Polski wiatr do 75-85 km/h, w przypadku przejścia wspomnianej „liniówki” wiatr może przekraczać nawet 90 km/h.
Dodatkowo będą występowały również opady deszczu, chwilami intensywne. Kiedy wyliczenia unormują się, opublikujemy kolejny wpis w tym temacie, kiedy sytuacja będzie już stabilniejsza (najpewniej wtorkowy wieczór).
Dodatkowo
Modele numeryczne sugerują powstanie pokrywy śnieżnej:
Dolnyśląsk 10-15cm, lokalnie nawet 20cm
Opolszczyzna, Górnyśląsk, Świetokrzyskie, około 8-10cm
Małopolska, Podkarpacie i Lubelszczyzna, gdzie opady będą najpewniej trwały najdłużej możliwe powstanie pokrywy śnieżnej 10-15cm, lokalnie również 20 centymetrów świeżego śniegu.
Oczywiście opady śniegu będą występowały przy ujemnej temperaturze lub bliskiej zera, więc śnieg raczej bez problemu od razu powinien się utrzymywać i tworzyć pokrywę śnieżną, która już w wielu miejscach wynosi kilka centymetrów.
Czekamy
Następny ośrodek niskiego ciśnienia znad Morza Śródziemnego, oczywiście kolejny niż genueński będzie w obrębie naszego kraju 1/2 grudnia. Jednak tutaj występuje bardzo duża niepewność, jak przejdzie ten niż i jakie on spowoduje opady w Polsce, bo najpewniej podzieli się na segment chłodny z opadami śniegu i ciepły wycinek niżu z intensywnymi opadami deszczu.
Modele ICON i GFS widzą w większości Polski intensywne opady deszczu, śnieg nad Niemcami północnymi. Model ECMWF w najnowszej aktualizacji sugeruje, że intensywne opady śniegu będą występować w Polsce centralnej i czesciowo południowo a opady deszczu ograniczą się jedynie do województwa podkarpackiego i małopolskie oraz opady deszczu będą występowały na Ukrainie. Więcej informacji podamy, kiedy modele będą już bardziej zgodne w tym temacie.
Grafika: wxcharst i icmmeteo.pl
W poniedziałek o 19 Live na tent temat. Zapraszamy
Nasz artykuł przeczytasz też w aplikacji
MONITOR BURZ na ANDROIDA i IOS
Grafika – DWD / EUMETSAT / weatheronline / Ogimet